Догляд за зубами у дітей

044 593-77-87
Графік роботи
 • ПН-ПТ: 09:00-21:00
 • СБ: 09:00-17:00
 • НД: вихідний

Поради по догляду за зубами у дітей. Автор Боровкова Ірина

ПОВЕРНУТЬСЯ ДО ПУБЛІКАЦІЙ

Усі батьки хочуть, щоб їх дитина росла здоровою та щасливою. Я, як мама двох дітей, хочу в черговий раз звернути увагу на правильний догляд за зубами дитини. Адже зуби даються всього два рази в житті, і про їхнє здоров'я треба дбати з великою відповідальністю. У цій статті ви знайдете всю необхідну інформацію, починаючи від догляду за найпершим зубом у малюка.


Догляд за зубами немовляти


Коли починати чистити зуби дитині


Перші молочні зуби з'являються у малюків приблизно з 6 місяців. І звичайно, у батьків виникає безліч питань: з якого віку чистити зуби, як підібрати засоби гігієни, чи безпечна дитяча паста, що робити, якщо дитина не хоче чистити зуби та багато інших.

Почнемо з перших місяців життя малюка. Багато мам вважають, що нічого не потрібно робити, поки дитина перебуває на грудному вигодовуванні. Але саме часте і тривале перебування молока, або їжі в роті провокує появу карієсу. 
Для дбайливого очищення від нальоту, можна використовувати спеціальні напальчники з силіконовими щетинками. Така щіточка не тільки очищає, але і масажує ясна, що особливо важливо при прорізуванні.


Як чистити зуби грудничку


Найлегше почистити зуби малюкові, якщо посадити його на руки. Однією рукою притримуємо щелепу, друга рука з напальчником прочищає зуби. На все це вистачає кількох хвилин.

Після появи перших різців, пора переходити до повноцінних дитячих щіток та паст.


Догляд за молочними зубами


Як вибрати зубну пасту та щітку дитині


Перше на що слід звернути увагу при виборі засобів для догляду - це вік малюка. Всі пасти та щітки марковані відповідно до вікової градації: від 0-3 років, від 3-6 років, 7 років і старше.


Поради по догляду за зубами у дітей. Автор Боровкова Ірина 1


У дитячих пастах до 3-х років не міститься фтор, тому вони безпечні при ковтанні дитиною, яка ще не вміє спльовувати або полоскати рота. У пастах для старших дітей вже доданий фтор, щоб мінералізувати зуби. Безпечний вміст речовини в пасті - 500 ppmF. Для повноцінної чистки, пасти потрібно зовсім небагато - менше горошини.

Зубні щітки 0-3 років, найчастіше виготовлені з силіконовими щетинками, або з дуже м'якою ниткою. У віці від 3-х років, ви можете вибрати абсолютно будь-яку щітку на ваш смак та колір, але стежте, щоб вона не була дуже м'якою, інакше вона не вичистить наліт належним чином. Робоча голівка повинна бути невеликого розміру, покриваючи 2 зубика максимум.ПОРАДА: Дозвольте дитині самій вибрати яскраву та барвисту щітку, щоб їй подобалося нею користуватися. Щітка може бути навіть не одна - малюк може зібрати свою колекцію з супергероями або улюбленими мультяшками.Починаючи з 7 років, можна починати використовувати звичайні щітки. Багато сучасних брендів виробляють щітки з невеликою голівкою і зручною рукояткою, щоб процес гігієни був простим та ефективним.


Як правильно чистити зуби дітям


Думаю, ви знаєте, що зуби потрібно чистити 2 рази на день. Але крім кількості, важлива і якість чистки. Основна причина виникнення карієсу - це погана гігієна порожнини рота. Дітям складно вичистити залишки їжі, які застрягли між зубами та в фіссурах, тому і з'являються маленькі чорні цятки карієсу. Щоб не дати бактеріям шанс, потрібно чистити зуби після прийому їжі, як вранці, так і ввечері. Коли дитина робить це до їжі, після прийому їжі залишаються залишки, якими харчуються мікроорганізми та продуктами своєї життєдіяльності руйнують емаль.


Техніка чищення зубів у дітей 1. Бічну, передню та внутрішню поверхню зубів слід очищати від ясен до краю зуба, змітаючими рухами. Проходимося спочатку по верхній щелепі та окремо по нижній;

 2. Жувальну поверхню зуба, де знаходяться залишки їжі чистимо горизонтальними рухами - вперед-назад;

 3. Обертальними рухами проходимося по всіх зубах - так ми робимо масаж ясен;

 4. Споліскуємо порожнину рота та перевіряємо. Якщо десь залишився наліт - дочищаємо. Під обов'язковим контролем батьків, можна використовувати зубну нитку;

 5. На завершення обов'язково чистимо язик. Залишки їжі з нього знову потрапляють на зуби та провокують процеси, які призводять до пошкодження емалі;

 6. Існують спеціальні дитячі ополіскувачі, які допомагають захистити поверхню зубів. Якщо стоматолог рекомендував використовувати такий - робіть це після вечірньої гігієни.Пам'ятайте, що гігієна порожнини рота дитини - це відповідальність батьків. До 7-10 років, батькам варто брати активну участь в процесі чищення зубів дитини, контролювати та доочищати, якщо потрібно. Як навчити дитину чистити зуби


Маленькі діти рідко люблять чистити зуби. Але в силах батьків, перетворити цей процес на цікаве та захоплююче заняття.  • Використовуйте ігровий підхід - це можуть бути змагання на кращу чистку зубів серед членів сім'ї або гра "Повтори за мною". Суть в тому, щоб дитина дзеркалила всі ваші рухи;

 • Внесіть різноманітність в настільки рутинну процедуру. Купуйте дитині кілька паст з різними смаками та чергуйте їх;

 • Чудовою мотивацією можуть послужити правильні дитячі книги про чищення зубів. Добірку такої літератури можна знайти тут;

 • Подавайте правильний приклад. Діти завжди беруть приклад з найближчих людей - родини. Тому те, як доглядаєте за зубами ви, неодмінно відкладеться і у малюка;

 • Ще один хороший спосіб навчити дитину чистити зуби - це урок гігієни від стоматолога. Під час візиту в клініку, доктор детально показує рухи та пояснює важливість процедури маленькому пацієнтові.


Поради по догляду за зубами у дітей. Автор Боровкова Ірина 2


Поради по догляду від мами-стоматолога • Привчіть дитину полоскати рота водою після прийому їжі в середині дня. Необхідність такої процедури пов'язана з мікроорганізмами, які харчуються залишками їжі на зубах;

 • Виключіть з раціону карамельні та інші цукерки, які «налипають» на зуби та провокують розмноження мікроорганізмів, які в свою чергу, сприяють розвитку карієсу. Якщо хочеться побалувати іноді своїх дітей, віддайте перевагу шоколадними цукерками. У невеликій кількості шоколад (а не карамельки) корисний;

 • Правильний раціон харчування. Щоб дитина могла з гордістю посміхатися та була здоровою, в щоденному раціоні повинні бути присутніми фрукти та овочі, молочні та м'ясні продукти. І, звичайно ж, не забувати про рибу;

 • Для правильного розвитку щелеп, дітям важливо давати погризти щось тверде: яблуко, цілу морквину, горіхи, сухарики та подібні продукти. 


Поради по догляду за зубами у дітей. Автор Боровкова Ірина 3


Коли пора до стоматолога?


Є думка, що відвідувати стоматолога потрібно тільки, якщо з'явився карієс або інші проблеми. Але це неправильний підхід. Дитячий стоматолог розповість та покаже, як потрібно доглядати за порожниною рота малюка, що дозволить мати здорову усмішку з ранніх літ. Перший огляд найкраще проводити після появи перших зубів і до 2,5-3-х років. Це найкращий час для адаптації маленького пацієнта в кріслі, знайомства з лікарем та його інструментами в ігровій формі. Початковий карієс можна вилікувати без болю і сліз, ніж потім лікувати його ускладнення - пульпіт або періодонтит.

Крім карієсу, важливо спостерігати за правильним ростом щелеп та зубів. Тому, в 5-6 років необхідно відвідати ортодонта та перевірити прикус малюка.

Ще один важливий момент - це своєчасна профілактика карієсу на постійних зубах. З 6 років у дитини з'являються перші постійні моляри - шості зуби. У них немає молочних попередників і важливо не пропустити момент їх появи. У цих зубів міцні стінки, але жувальна поверхню дуже слабка, тому ми рекомендуємо проводити герметизацію - запечатування речовиною, яке містить фтор та захищає від скупчення їжі та бактерій в поглибленнях зуба.

Відвідуйте стоматолога регулярно і будьте здорові!
Автор: Ірина Боровкова, дитячий стоматолог та терапевт "Porcelain Лук'янівка"

Поради по догляду за зубами у дітей. Автор Боровкова Ірина 4

ПОСЛУГИ З
СТАТТІ

Регулярне чищення зубів є обов’язковою процедурою для дітей, яка допомагає прибрати наліт і уникнути серйозних захворювань ротової порожнини.

Дізнатись більше про лікування
Поради по догляду за зубами у дітей. Автор Боровкова Ірина 5

Сучасні батьки добре знають – лікувати молочні зуби потрібно!

За перших ознак карієсу молочних зубів у дитини рекомендуємо не відкладати візит до стоматолога.

Дізнатись більше про лікування

Заглиблення в зубах (фісури) покривають спеціальним герметиком, який запобігає потраплянню туди їжі та, як наслідок, розвитку мікробів. Допомагає захистити жувальні зуби на 1,5-2 роки.

Дізнатись більше про лікування