9 питань про зуби мудрості

044 593-77-87
Графік роботи
 • ПН-ПТ: 09:00-21:00
 • СБ: 09:00-17:00
 • НД: вихідний

9 питань про зуби мудрості. Автор Тарас Стеценко

ПОВЕРНУТЬСЯ ДО ПУБЛІКАЦІЙ

З усіх 32 зубів у людини, зуби мудрості можна сміливо назвати найбільш "складними", а іноді і зовсім проблемними. Навіщо вони потрібні сучасній людині, якщо їх все одно найчастіше видаляють? Чому восьмі зуби доставляють так багато клопоту і чи завжди їх потрібно видаляти? На ці та інші популярні питання відповів стоматолог-хірург клініки Porcelain на Лук'янівці Тарас Стеценко.


Що таке зуби мудрості?


Зубами мудрості називають треті моляри, або в народі — «вісімки», так як за стоматологічною зубною формулою їм за рахунком відповідає цифра 8.

Генетично вони дісталися сучасним людям у спадок від наших далеких предків, які харчувалися в основному твердою, необробленою їжею і їм була необхідна достатня «потужність» для подрібнення такого раціону. Сучасні ж люди харчуються обробленої їжею і необхідність в третіх молярах зникає. 


Коли ріжуться зуби мудрості? 


Одне з найбільш частих питань — у скільки років ростуть зуби мудрості?

Формування починається в 15-17 років, а їх прорізування іноді затягується і до 30-річного віку. Але якщо до 30 років 8 зуб у вас не з'явився, годі й сподіватися на це в подальшому.


Скільки зубів мудрості може вирости у людини?


У комплекті зубів в кількості 32 штук, зубам мудрості відведено 4 законних місця. Але еволюція не стоїть на місці і зараз у нового покоління фіксується все більше випадків, коли замість 4 зубів формується тільки 2. Випадки, коли зуби мудрості зовсім не закладаються в організмі також не рідкість — це близько 30-35%, згідно останніх даних.

Можна зустріти і таку вкрай рідкісну ситуацію, коли з'являється 1 або 2 додаткових (як правило, патологічно малого розміру) зуба позаду зубів мудрості. Номери їм не присвоюються і називаються такі зуби «надкопмлектними».


9 питань про зуби мудрості. Автор Тарас Стеценко 1


Навіщо потрібні зуби мудрості?


Завдяки еволюції, щелепи сучасної людини трохи менше ніж у перших представників Homo Sapiens, відповідно місця для зубів мудрості в більшості випадків не вистачає. На даний момент близько 90% людей мають в своїй ротовій порожнини треті моляри, з яких у 25-35% вони залишаються під яснами і в порожнину рота НЕ прорізуються. Тому, в наш час ці зуби можна сміливо називати рудиментом.

Разом з тим, є кілька причин зберегти і задіяти вісімки: 1. Зуб мудрості має правильний вектор прорізування і не чинить негативного впливу на сусідні одиниці;

 2. 8 зуб є потенційною опорою для мостовидного або знімного протезу;

 3. Коли є можливість замістити відсутній моляр за допомогою переміщення зуба мудрості на його місце;

 4. Вже прорізана 8ка має правильне положення в зубному ряді, не уражена карієсом і доступна для якісної щоденної гігієни.


Навіщо видаляти зуби мудрості і кому це потрібно?


Нерідко ріст зубів мудрості може викликати ряд проблем. Давайте розглянемо випадки, коли з 8-ми зубами варто попрощатися: • Вісімкам недостатньо місця в зубному ряду і в процесі росту вони починають тиснути на сусідні здорові моляри. З'являється біль, температура і набряк в цій області. Якщо не вжити заходів вчасно, то 8-ки можуть серйозно пошкодити сусідні зуби своїм перманентним тиском;

 • Зуби мудрості тиснуть на зубний ряд і викликають зсув інших одиниць, що призводить до появи скупченості і вимагає ортодонтичної корекції надалі;

 • Якщо планується втручання ортодонта і лікарю необхідне вільне місце для правильного розподілу зубів в ряду, то видалення 8 зуба може забезпечити необхідний простір для переміщення;

 • У разі коли зуб мудрості прорізаний в порожнину рота у багатьох людей виникають труднощі з його щоденним очищенням. Це часто призводить до ураження його карієсом аж до пульпіту (запалення нерва). У такому випадку, якщо зуб не є опорним для майбутньої ортопедичної конструкції, і його анатомічне розташування не гарантує якісного лікування кореневих каналів, то правильним рішенням буде видалити такий зуб;

 • Останньою причиною є часткове прорізування при неправильному напрямі зростання «вісімки». В такому випадку виникає перикоронарит — запалення м'яких тканин в області прорізування. Мікроорганізми активно розмножуються в закритому просторі навколо зуба мудрості, який накритий ясенним «капюшоном», що в свою чергу унеможливлює якісну гігієну цієї ділянки. 


Про те, як ми проводимо видалення "складних" зубів — дивіться за посиланням.


Чи пломбують зуби мудрості?


Якщо 8 мають правильне розташування, яке дозволить лікарю-стоматологу якісно провести лікування — звичайно так.


Чому у мене не ростуть зуби мудрості?


Є дві основні причини: 1. Можливо має місце ретенція — неправильний вектор прорізування «вісімки» і вона знаходиться під яснами, а дуже часто ще й накрита тонкою кістковою пластинкою;

 2. Ви потрапили в 35% щасливчиків, у яких зуби мудрості не сформувалися. 


Для того щоб визначити де знаходиться зуб мудрості і чи сформований його зачаток, проводять рентген-дослідження.


9 питань про зуби мудрості. Автор Тарас Стеценко 2


Що робити коли ріжуться зуби мудрості?


Якщо відчуваєте появу нових одиниць — обов'язково проконсультуйтеся з лікарем-стоматологом. Часто раннє видалення зубів мудрості проходить легше, ніж «запущений» варіант і ми можемо уникнути багатьох ускладнень.


Як видаляють горизонтальний зуб мудрості?


Якщо зуб накритий кістковою пластиною — рекомендовано його видалення.
Як правило, сам процес видалення не особливо приємний для пацієнта, тому ми можемо позбавити його від стресу і неприємних відчуттів за допомогою медикаментозного сну. Також медикаментозний сон дозволяє провести одномоментне видалення всіх зубів мудрості і таким чином знизити навантаження на організм шляхом зменшення кількості медикаментів, які необхідно приймати в період відновлення.

Якщо зуб закритий тільки яснами, то видалення під місцевим знеболенням має місце бути, але в такому випадку при необхідності видалення зубів на різних сторонах (праворуч і ліворуч) спочатку видаляються зуби на одній стороні і тільки потім на іншій. Робиться це для полегшення періоду відновлення пацієнта.


9 питань про зуби мудрості. Автор Тарас Стеценко 3

На знімку ми бачимо, що розташування 8 зуба тисне на сусіда, присутній постійний процес запалення м'яких тканин навколо. Ситуація ускладнена відсутністю 6-зуба, тому ризик втрати 7-го зуба зростає.
Видалення пройшло без ускладнень під місцевим знеболенням. Повний відновний період зайняв близько 10 днів.

Підводячи підсумок, хочу порадити не відтягувати до останнього відвідування стоматолога. Це дозволить уникнути багатьох неприємних моментів, пов'язаних з появою зубів мудрості.
ВАМ ТАКОЖ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:
Як проходить видалення зубів мудрості під наркозом
Видалення зуба ультразвуком

АВТОР:

9 питань про зуби мудрості. Автор Тарас Стеценко 4 Стеценко Тарас Олександрович
гігієна, терапія, ортопедична стоматологія, хірургія

ПОСЛУГИ З
СТАТТІ

Занурення в медикаментозний сон здійснюється за допомогою американського газу Севоран. В результаті досягається заспокоєння пацієнта, загальне розслаблення, стан легко переривається сну протягом всієї операції.

Дізнатись більше про лікування
9 питань про зуби мудрості. Автор Тарас Стеценко 5

Час, коли ріжуться зуби мудрості, багато хто з нас згадує з тремтінням. Досвідчені хірурги «Порцелян» легко проводять видалення навіть найскладніших зубів. Безболісно та безпечно.

Дізнатись більше про лікування