Елайнери — виправляємо прикус без брекетів Автор: Олександр Славушевич

ПОВЕРНУТЬСЯ ДО ПУБЛІКАЦІЙ

Ортодонтичні елайнери стали найпопулярнішою новинкою в світі стоматології в кінці 90-х років ХХ століття. Непомітні, прозорі і головне — знімні, вони дозволяють зробити зуби рівними, не вдаючись до допомоги брекет-систем.


Як стати володарем красивої усмішки без брекетів, розповідає лікар-ортодонт клініки Porcelain — Олександр Славушевич


Що таке елайнер?
Це знімний ортодонтичний апарат, який виготовляють з полікарбонату у вигляді прозорої капи на кожну щелепу.

 


Елайнери — виправляємо прикус без брекетів Автор: Олександр Славушевич 1


Показання до ортодонтичного лікування капами


Елайнери, як і брекет-системи мають ряд показань до застосування:


 • Неправильне положення зубів

 • Невідповідність взаємовідношення щелеп

 


Як працюють елайнери?


Кожна каппа — це маленький крок до рівних зубів. У капи закладено нове положення зубів, яке не відповідає попередьому, внаслідок чого при використанні, каппа створює тиск на зуби. Саме це і потрібно для руху / переміщення зубів.


Етапи лікування елайнерами


Етап 1: Діагностика і визначення методу лікування.
Етап 2: Після діагностики, ортодонту необхідно створити моделі щелеп. Зробити це можна через відбитки або ж за допомогою сканування. Моделі передаються в лабораторію. За технічним завданням доктора, технік за допомогою програмного забезпечення виготовляє віртуальну, фінішну 3D модель зубних рядів.
Етап 3: Візуалізація фінішного результату лікування, узгодження з пацієнтом. На цьому етапі можна оцінити майбутній результат, внести корективи.
Етап 4: Лабораторія запускає виготовлення кап. Кількість кап прораховується програмно по закладеному алгоритму з допустимим кроком переміщення та залежить від складності випадку.
Етап 5: По готовності кап, пацієнта запрошують в клініку, де він отримує інструкції по термінам носіння, догляду та самі капи.


 


Елайнери — виправляємо прикус без брекетів Автор: Олександр Славушевич 2


Плюси та мінуси елайнерів


У цього виду ортодонтичних апаратів є свої плюси та мінуси.


Плюси:


 • Висока естетичність — капи прозорі, щільно прилягають до зубів та практично непомітні.

 • Знімна конструкція — капи можна зняти в будь-який час, як, наприклад, під час їжі.

 • Відсутні обмеження по вживанню продуктів — з елайнерами не потрібно турбуватися про застряглі частинки їжі. А якщо порівнювати з брекетами, то у них відсутні еластичні лігатури (резиночки для фіксації дуг), які можуть забарвлюватись кольоровою їжею.

 • Зручність у проведенні гігієни порожнини рота. Якісна гігієна під час ортодонтичного лікування дуже важлива. Знімні елайнери дозволяють проводити щоденну гігієну без будь-яких перешкод.

 • Зручність і комфорт носіння. Пацієнти відчувають менший дискомфорт, в порівнянні з брекет-системою, яка може травмувати слизову порожнини рота в перший час.


Мінуси елайнерів:


 • Поступаються функціонально брекет-системі. Особливо у випадках з підвищеною складністю.

 • Обмежені в поєднанні з додатковими конструкціями. Використання брекетів дозволяє лікарю-ортодонту працювати точково з зубами, створюючи додаткові точки опори. А ось елайнери такої можливості позбавлені.

 • Вимагають високої самодисципліни від пацієнта. Все просто — капи працюють, поки ви їх носите. І чим менше годин на день вони на зубах, тим більше буде відстрочений результат. Для людей з дуже насиченим, активним ритмом життя, капи можуть бути не кращим варіантом. Є висока ймовірність їх забути, втратити в поїздці.

 • Необхідність зняти елайнери перед їжею, курінням, вживанням гарячих, фарбувальних напоїв — не завжди це доречно.

 • Можливі втрати і поломки однієї або декількох кап, для чого пацієнту необхідно виготовити їх заново. Іноді заміна займає всього кілька днів, а іноді до місяця, якщо елайнери виробляються в США.

 


Елайнери — виправляємо прикус без брекетів Автор: Олександр Славушевич 3


Invisalign — інноваційна технологія, що підкорила світ


Не секрет, що сьогодні ортодонтичні елайнери представлені десятками різних виробників. Однак, лідером ринку і першопрохідцем є компанія Align Technology (США).
Саме ця компанія є розробником і виробником найбільш популярної системи кап в світі - Invisalign.


У чому переваги Invisalign?


Американська компанія запатентувала свій винахід ще в 1998 році.


Сьогодні, відмітні переваги елайнерів Invisalign це:


 1. Використання оригінального матеріалу SmartTrack. Гіпоалергенний і еластичний матеріал не змінює форму під час носіння кап, завдяки чому досягається прогнозований результат.

 2. Висока науково-клінічна та інженерна база, а також власна дослідницька лабораторія. Компанія вкладає значні кошти в свої розробки і постійно вдосконалюється.

 3. Можливість комунікації з будь-якої країни.


Однак, у брендових елайнерів є і деякі недоліки, а саме:


 1. Чималі терміни виготовлення і доставки кап в Україну (до 1 місяця). Менш відомі компанії, що працюють за аналогічною технологією, можуть запропонувати більш стислі терміни виготовлення.

 2. Складність комунікації з техніками виробництва.

 3. Висока ціна в порівнянні з аналогами.

 


Елайнери — виправляємо прикус без брекетів Автор: Олександр Славушевич 4


Що краще — брекети або елайнери?


Обидва методи ефективні для корекції прикусу, але вибір, в першу чергу, залежить від складності випадку. Чим вища складність, тим більше лікарів оберуть лікування за допомогою брекет-системи.

Так само, вибір залежить від відповідальності пацієнта. У не надто організованих людей, найімовірніше, що метод лікування буде орієнтований на незнімну конструкцію.
Варто відзначити, що є випадки коли ортодонт, відштовхуючись від показань, рекомендує певний метод лікування на брекетах або капі.


ТОП-5 питань Олександру Славушевичу про елайнери:


 1. Скільки годин на день потрібно носити капи? — 18-20.

 2. Лікування елайнерами буде довше, ніж на брекетах? — Залежить від ступеня складності. У деяких випадках швидше, як правило якщо проводиться корекція одного-кількох зубів. У деяких довше.

 3. Як часто потрібно приходити на контрольний огляд? — В середньому, раз в два місяці.

 4. Чи болітимуть зуби? — Залежить від чутливості. В середньому, на кожній новій капі відчувається тиск 3-4 дні, далі адаптація.

 5. Чи є особливості роботи з елайнерами? — Віддаю перевагу замовляти тільки половину кап від загальної кількості, після їх використання проводжу повторне зняття відбитка і цифровий контроль. Таким чином зменшується похибка, ми отримуємо більш точний і передбачуваний результат на фініші.

 


Підводячи підсумки, елайнери можна розглядати не як альтернативу або заміну брекетів, а як відмінний інструмент корекції прикусу, в певних клінічних ситуаціях. Працювати з капами досить зручно, комфортно, як для лікаря, так і для пацієнта.


До зустрічі в Porcelain!Автор - Ортодонт Олександр Славушевич. Лікар проводить корекцію прикусу у дітей та дорослих. Має сертифікацію по роботі з системою Invisalign.


Елайнери — виправляємо прикус без брекетів Автор: Олександр Славушевич 5


 

ПОСЛУГИ З
СТАТТІ

Найпоширеніший ортодонтичний метод виправлення прикусу й інших порушень зубного ряду — це брекети. Однак підходять вони не всім і завдають певні незручності пацієнтам. Це підштовхнуло розвиток нових технологій в ортодонтії. Альтернативою незнімним брекет-системам стало використання кап (елайнерів).

 

Капа для зубів — це знімна конструкція, яка використовується для поступового й послідовного переміщення зубів із метою вирівнювання. Їхнє основне призначення — формування прикусу, максимально близького до фізіологічного. Це важливо, тому що будь-які порушення, пов’язані з положенням верхнього й нижнього зубних рядів відносно один одного, можуть стати причиною підвищеного стирання, зменшення їхнього терміну служби, небажаних змін овалу обличчя, головного болю та інших патологічних явищ.

 

Капи виготовляють індивідуально зі спеціального прозорого матеріалу за зліпками або сканами зубів пацієнта. Вони дуже тонкі, щільно прилягають до зубних рядів, спричинюють менший дискомфорт, ніж брекети, під час використання та догляду.

 

Капи для вирівнювання зубів зазвичай рекомендуються підліткам із 14 років, але іноді таке лікування можуть призначати й раніше — з 12 років. Їх слід носити 20–22 години на добу, а зміни можна помітити вже через 1–2 місяці.

 

Показання до застосування кап:

 1. Треми (відсутність контакту між бічними поверхнями зубів) і діастеми (проміжок понад 1,5 мм між передніми зубами). Такі дефекти можуть не турбувати пацієнта, тому він не завжди звертається за допомогою.  Однак вони сприяють розхитуванню зубів, нерівномірному навантаженню, підвищують ризик розвитку карієсу, захворювань ясен і подальшого порушення прикусу, тому потребують виправлення. Рішення про необхідність корекції приймає лікар.
 2.  
 3. Різні повороти або скручуваність передньої групи зубів. Найчастіше виникають через те, що для правильного положення зубам бракує місця. Тоді капи сприяють тому, щоб зуби змістилися в правильному положенні.
 4.  
 5. Помірна інтрузія передніх зубів. Це явище занурення зуба в лунку, яке ще називають вбитим вивихом. Причиною може бути падіння або удар по різцевій частини зуба.
 6.  
 7. Перехресний прикус невеликого ступеня. Патологія може бути пов’язана як із вродженими, так і набутими причинами, включно з карієсом, важким періодонтитом, порушеннями прорізування зубів. Водночас нижній і верхній зубні ряди перехрещуються. Виявляється асиметрією обличчя, постійним прикушуванням слизової, схильністю до стирання зубів.
 8.  
 9. Продовження лікування за допомогою брекет-систем. Виробники постійно вдосконалюють системи елайнерів, але важкі порушення прикусу, скручуваність зубів, переміщення або інтрузії понад 2 мм вимагають складнішого тривалого лікування. Зазвичай його починають з установлення брекетів. Капи в цьому разі використовуються на фінальному етапі.

 

Є й певні протипоказання для використання елайнерів. Серед них важкі хвороби внутрішніх органів і нервової системи, психічні розлади, гостра стадія пародонтозу та інших захворювань порожнини рота, аномалії розвитку щелеп, зуби, що не прорізалися.

 

Елайнери застосовуються в тих випадках, коли брекети не показані, наприклад за потреби перемістити лише 1–2 зуби або за їх надмірної рухливості, коли брекети завдають занадто великого тиску.

Дізнатись більше про лікування
Елайнери — виправляємо прикус без брекетів Автор: Олександр Славушевич 6

Мета діагностики – підготувати правильний план лікування. Для цього потрібно визначити, як розташовані кістки, працюють м’язи обличчя, та що можна поліпшити в усмішці клієнта.

Дізнатись більше про лікування