«Пляшковий» карієс: міфи та правда

044 593-77-87
Графік роботи
 • ПН-ПТ: 09:00-21:00
 • СБ: 09:00-17:00
 • НД: вихідний

«Пляшковий» карієс: міфи та правда. Автор Ірина Ротманова-Кобилянська

ПОВЕРНУТЬСЯ ДО ПУБЛІКАЦІЙ

Що таке «пляшковий» карієс? 


У народі цей вид карієсу має кілька назв — його називають «кефірним», «молочним», «сосочним», «ясельним» або навіть «циркулярним». Всі ці терміни описують ранній карієс молочних зубів, який з'являється на етапі їх прорізування у віці до 3-4 років. «Пляшковий» карієс — це поширене і швидко прогресуюче захворювання, яке не можна пускати на самоплив.


Про причини появи і про те, як лікують «пляшковий» карієс далі в цій статті.


Причини «пляшкового» карієсу у дітей


Часто можна зустріти думку в інтернеті або рекомендації з приводу того, що чистити зуби потрібно починати, коли прорізуються всі молочні одиниці. Це такий же міф, як і те, що молочні зуби не потрібно лікувати або вони не болять. За розвиток карієсу у дітей молодшого віку відповідають такі чинники: 1. Однією з головних причин є погана гігієна порожнини рота. Залишки їжі, молока на зубах та яснах дитини провокують розмноження патогенних мікроорганізмів;

 2. Занадто часте, ненормоване грудне вигодовування, часті нічні годування та вживання малюком карієсогенних продуктів;

 3. Нестача мікроелементів в організмі. Запорукою формування стійкої до карієсу емалі є оптимальне надходження в організм основних компонентів кальцію, фтору і фосфору в період розвитку зубів. Краще, якщо вони надходять в організм з продуктів харчування, ще в період вагітності матері, потім з грудним молоком;

 4. Знижений імунітет, вроджені патології.


Стадії захворювання


Всього виділяють чотири стадії дитячого карієсу, проте через швидкість його прогресування в порожнині рота, самостійно буває складно виділити конкретну. При наявності плям або потемніння на зубах малюка, потрібно якомога швидше звернутися до стоматолога на діагностику та почати лікування.


«Пляшковий» карієс: міфи та правда. Автор Ірина Ротманова-Кобилянська 1


Симптоми


До найбільш поширених перших симптомів відноситься поява плям на зубах — спочатку білястих крейдяних, потім вони темніють до жовтого, коричневого кольору. Коли захворювання прогресує, зуби стають чутливими, з'являються порожнини, розвивається запалення нерва, коронкова частина зуба руйнується аж до його основи. 


Можливі ускладнення


Головний міф, який існує донині — молочні зуби лікувати необов'язково, адже вони тимчасові і випадуть. Що відбувається, якщо циркулярний карієс дійсно не лікувати?

Каріозні процеси посилюються, переходячи до пульпи зубів. Небезпека криється в тому, що запалення в тимчасових зубах може швидко перейти на зачатки постійних.

Уражені зубки не завжди можна врятувати, іноді лікарі змушені видаляти зруйновані одиниці. Передчасна втрата молочних зубів до їх фізіологічної зміни тягне за собою негативні наслідки для прикусу дитини, збої в роботі шлунково-кишкового тракту, асиметрію у формуванні щелеп, порушення мовлення, психологічні травми та ін.


Як лікують «пляшковий» карієс у дитини в клініці Porcelain?


Залежно від ступеня ураження зубів, дитячі стоматологи можуть запропонувати кілька варіантів лікування. 


Реминерализация емалі


Найпростіший та безболісний метод лікування може застосовуватися на самій ранній стадії хвороби. Після зняття зубного нальоту, на зуби дитини наносять спеціальний фторуючий склад. Також стоматолог може призначити спеціальні гелі для використання вдома. На жаль, батьки вкрай рідко встигають звернутися до стоматологів вчасно, і найчастіше без свердління вже не обійтися.


Пломби


У випадках, коли вже утворилася порожнина в твердих тканинах зуба, його необхідно очистити за допомогою бору. Порожнини відновлюють фотокомпозитною реставрацією. До речі, зверніть увагу, що сучасні протоколи лікування зубів у дітей припускають використовувати саме фотокомпозит, а не склоіономерні цементи, що використовувалися раніше. Вже давно доведено, що фотокомпозитний матеріал не має токсичного впливу.


«Пляшковий» карієс: міфи та правда. Автор Ірина Ротманова-Кобилянська 2


Коронки на молочні зуби


У випадках сильного руйнування зуба більше 50%, після видалення нерва внаслідок ускладнень, відновити зубки можна за допомогою дитячих коронок. На жувальні зуби використовують металеві або цирконієві конструкції, а в зоні посмішки дитини — цирконієві, які повністю за кольором і формою відповідають натуральним зубам.


Лікування зубів у медикаментозному сні


Багатьох батьків хвилює питання виконання хворобливих і тривалих процедур у маленьких дітей, яким навіть чистка зубів дається важко. Провести лікування якісно і без стресу для маленької людини можливо завдяки седації в стоматології. Дізнатися все переваги процедури можна за посиланням.


Профілактика 


Остаточна мінералізація емалі постійних і молочних зубів відбувається в порожнині рота протягом деякого часу після їх прорізування, тому в цей період важлива не тільки хороша гігієна, а й якісна профілактика. • Доглядати за порожниною рота необхідно починати з появою першого молочного зуба і продовжувати все життя;

 • Дітям під час їжі рекомендується вживати тверду їжу. Наприклад такі продукти, як морква або яблуко. Вони механічно дуже добре знімають наліт з зубів і залишки м'якої їжі;

 • Регулярне відвідування стоматолога, мінімум 2 рази на рік, а для дітей краще раз в 3-4 місяці. На прийомі завжди можна задати будь-які питання щодо харчування, гігієни порожнини рота, профілактики стоматологічних захворювань у дитини;

 • У віці після 6-8 місяців бажано скоротити кількість нічних годувань. Це досягається поступовим введенням прикорму, а також більш щільним годуванням на ніч;

 • Батькам необхідно стежити за дотриманням режиму харчування і споживанням вуглеводів дитиною. Що важливо — якщо і з'їсти цукерку, то краще відразу ж після основного прийому їжі (наприклад після обіду один раз на день), і нехай це буде краще шоколадна цукерка, ніж іриска, карамелька або льодяник;

 • Не дозволяйте дитині постійно ходити з кухлем або пляшкою з чимось солодким протягом дня. Пошкодження зубів мають прямий зв'язок з кількістю контактів солодких речовин з ними.


Відповіді на часті питання:


Чи болят у дитини зуби при «пляшковому» карієсі?


У молочних зубах, як і в постійних є нерви, тому коли ураження вже велике — карієс і його ускладнення приносять болісні відчуття.


Чи варто проводити сріблення зубів при «пляшковому» карієсі?


Сріблення не є ефективним методом лікування. Це застаріла процедура, яка не гарантує успіх на 100%. Відповідно до сучасних методів — стоматологи рекомендують проводити повне видалення уражених тканин і відновлення зубів реставраціями.


З якого віку приймають дітей в клініці Porcelain?


З появи самого першого зуба! 
Автор:

«Пляшковий» карієс: міфи та правда. Автор Ірина Ротманова-Кобилянська 3 Ротманова-Кобилянська Ірина Олександрівна
дитячі лікарі

ПОСЛУГИ З
СТАТТІ

Сучасні батьки добре знають – лікувати молочні зуби потрібно!

За перших ознак карієсу молочних зубів у дитини рекомендуємо не відкладати візит до стоматолога.

Дізнатись більше про лікування
«Пляшковий» карієс: міфи та правда. Автор Ірина Ротманова-Кобилянська 4

Застосування стандартних коронок для реставрації тимчасових зубів – це найбільш ефективний метод лікування ускладненого карієсу, який дозволяє зберегти зуб до його фізіологічної зміни.

Дізнатись більше про лікування

Дитяча стоматологія – це особливе відділення стоматологічної клініки, лікарі якого щодня вирішують важливі завдання, з якими не завжди стикаються дорослі стоматологи.

Дізнатись більше про лікування