Відторгнення імплантів – причини і симптоми Автор: Ярослав Павленко

ПОВЕРНУТЬСЯ ДО ПУБЛІКАЦІЙ

Відновлення втрачених зубів за допомогою імплантів є однією з найуспішніших серед відновлювальних процедур в стоматології. У 98% випадків імплантація зубів проходить без будь-яких побічних реакцій і ускладнень. І тільки в 1-2% можуть виникнути проблеми.


Медичний директор і головний лікар Порцелян Поділ — Ярослав Павленко, розповідає, чому відбувається відторгнення імплантів, і як не потрапити в зону ризику.


В яких випадках бувають ускладнення після імплантації


Ускладнення після операції — рідкісна практика. Однак, уникнути на 100% їх не можна. Розглянемо основні проблеми:


 • Неадекватна оцінка загального стану здоров'я пацієнта. Загострення хронічних захворювань організму, виникнення гострих захворювань, значне зниження імунітету - все це може призвести до ускладнень.

 • Невірний аналіз стану зони імплантації — кісткової тканини, ясен, сусідніх зубів.

 • Неякісне виконання операції лікарем. Від професіоналізму та досвіду лікаря залежить приживлення, функціональність і тривалість служби конструкції.

 


Відторгнення імплантів – причини і симптоми Автор: Ярослав Павленко 1


Ускладнення з вини пацієнта може виникати в таких випадках:


 • Недотримання рекомендацій лікаря.

 • Погана гігієна та догляд за порожниною рота.

 • Раннє навантаження на виріб.

 • Приховування інформації про захворювання організму.

 • Шкідлива звичка — паління.


Не приживлення імплантів: причини, діагностика та профілактика


Причини розділимо на пов'язані з проведенням самої процедури імплантації, і пов'язані із загальним станом здоров'я пацієнта.


У першому випадку, проблеми пов'язані, як правило, з неправильною оцінкою стану кісткової тканини — її обсягу, вибір неправильного положення імпланта в зубному ряді.


Правило 2,5 мм / 3,5 мм
Відстань між імплантом і сусіднім зубом не повинна бути менше 2,5 мм, а між двома імплантами 3,5 мм. Також вестибулярно (щочно) не повинна бути менше 1,5-2 мм кісткової тканини.

Щоб правильно розрахувати всі дані для установки імпланта, необхідне віртуальне планування.


Відторгнення імплантів – причини і симптоми Автор: Ярослав Павленко 2


У Porcelain ми слідуємо світовим протоколам — заздалегідь виконавши комп'ютерну томографію, плануємо розміщення імплантів в кістці на 3D проекції черепа. Таким чином, ще до початку самой̆ операції уникаємо помилок і ускладнень.


Другий момент, який може викликати ускладнення — перегрів кістки. А саме використання тупого свердла, недотримання протоколу свердління, відсутність правильного охолодження в процесі.


Тому хірургу-імплантологу важливо не економити на хірургічних інструментах, працювати з використанням спеціальних імплантологічних диспенсерів, та зі збільшенням. Само собою, важлива і злагоджена командна робота — з одним або краще двома асистентами.


Наявність гнійно-запального вогнища поряд з майбутнім імплантом, так само ставить під ризик його інтеграцію.


Системи імплантів


Ми знаємо, що імпланти виготовляють з титану, і як правило це конусоподібний штифт із різьбленням. Однак, чи всі імпланти однакові?


На практиці, дуже важливо, яку систему імплантів використовує лікар, а також його конструкція. Ми зараз говоримо про всілякі підробки та "аналоги", а також деякі бюджетні імплантаційні системи.


При низькій якості обробки титанового сплаву, неопрацьованому дизайні, його атоми мігрують в навколишню кісткову тканину, викликаючи її фіброзне переродження (ураження кісткової тканини). Згодом, стало ясно, що в таких випадках, імпланти досить швидко відторгаються.


Яке в даному випадку є рішення?
Використовувати тільки продукцію перевірених на ринку компаній — лідерів галузі, які проводять довготривалі лабораторні та клінічні дослідження та інвестують великі кошти в розробку нових продуктів.


Відторгнення імплантів – причини і симптоми Автор: Ярослав Павленко 3


Наприклад, провідна компанія Straumann (Швейцарія) співпрацює з більш ніж 150 університетами, а надійність їх імплантатів підтверджено більш ніж 3000 наукових досліджень.


Відсутність повної інформації про стан здоров'я пацієнта


Не повний збір анамнезу у пацієнта часто призводить до того, що лікар не знає про наявність серйозного захворювання у пацієнта, особливо в старшому віці, і це може призвести до ускладнень.


Паління та імплантація зубів


Розглянемо ситуацію, коли на успішність імплантації впливає стан здоров'я пацієнта та його шкідливі звички. Одна з таких звичок - паління. Не секрет, що паління шкідливе, і швидше за все Ваш стоматолог вже радив кинути палити. Давайте розберемося, чому це важливо.


 1. Нікотин і його побічні продукти дуже сильно впливають на периферичні кровоносні судини, розташовані в слизовій оболонці порожнини рота і поверхневих шарах кістки. Нікотин викликає тривалий спазм цих судин, що призводить до уповільнення швидкості кровотоку і як наслідок — до зниження надходження кисню і поживних речовин в тканини. І це, в свою чергу, призводить до порушення приживлення імпланта в кістці.

 2. Паління знижує функцію слинних залоз і призводить до хронічної сухості слизової оболонки порожнини рота. У свою чергу, це не тільки погіршує загоєння ясен, але і сприяє прискореному розвитку патогенних бактерій, що є причиною розвитку периімплантиту (запалення ясен навколо імпланта, що часто закінчується його відторгненням).

 3. Вдихання гарячого диму фактично веде до опіку тканин порожнини рота, що супроводжується гіперкератозом (ороговінням) слизової оболонки порожнини рота та уповільнення в ній відновних процесів. Це призводить до уповільнення загоєння ясен та збільшує ризик розвитку периімплантита.

Дослідження в порівнянні поведінки імплантатів у курців і пацієнтів що не палять показало, що паління збільшує темп втрати кісткової тканини навколо шийки імпланта додатково по 0,16 мм/рік. Це не так багато, але потрібно враховувати, що процес втрати кістки навколо шийки імпланта протікає в нормі і без паління. Таким чином, паління прискорить цей процес і збільшить його ще на 0,16 мм/рік.

Ще трохи цифр для наочності:


 • Пацієнт курить до 5 сигарет на день — низкий ризик не приживлення

 • 5-10 сигарет на день — середній ризик

 • 10-20 сигарет на день — високий ризик

 • При палінні більше 20 сигарет на день — імплантація не проводиться!


Системні захворювання організму


Високий ризик не приживлення імплантів існує при таких захворюваннях:


 • Онкозахворювання та проведення хіміотерапії

 • Захворювання щитовидної і паращитовидної залоз — важкі форми гіпер- та гіпотиреозу, гіпер- та гіпопаратиреоз

 • Захворювання крові і порушення кровотворної функції: лейкози, таласемія, лімфогранулематоз, гемолітичні анемії

 • Захворювання кісткової системи, що перешкоджають нормальному перебігу регенерації кісткової тканини:: остеопороз, вроджена остеопатія, остеонекроз. дисплазії

 • Деякі захворювання слизової оболонки порожнини рота: хронічний рецидивуючий афтозний стоматит, червоний вовчак, пухирчатка, синдром Шегрена

 • Сахарний діабет 1 типу.


Хто ще потрапляє до зони ризику?


Пацієнти, що приймають бісфосфонати (лікування остеопорозу у жінок в період менопаузи).

Так само слід зазначити, що у пацієнтів з агресивними формами генералізованих пародонтитів (пародонтальний синдром) є високій ризик швидкої втрати встановлених імплантів. Причина тому — агресивна мікрофлора і постійна наявність запального компонента, які зведуть нанівець всі зусилля лікаря.

Важлива і якісна щоденна гігієна. Пацієнти з низьким рівнем гігієни, так само потрапляють в зону ризику.


Сподіваюся, ця стаття допоможе Вам правильно підійти до процесу імплантації. Завжди раді допомогти Вам повернути здоров'я і красу посмішки.
До зустрічі в Порцелян!Автор: Ярослав Павленко, медичний директор Порцелян, хірург-імплантолог. Є учасником ITI-клубу (міжнародний клуб імплантологів), із 2015 року вдосконалює свої навички в Urban Regeneration Institute (Budapest).


Відторгнення імплантів – причини і симптоми Автор: Ярослав Павленко 4

ПОСЛУГИ З
СТАТТІ

Занурення в медикаментозний сон здійснюється за допомогою американського газу Севоран. В результаті досягається заспокоєння пацієнта, загальне розслаблення, стан легко переривається сну протягом всієї операції.

Дізнатись більше про лікування

На віртуальному прототипі голови пацієнта лікар тестує хід операції та визначає кращий метод її проведення.

Дізнатись більше про лікування

Встановлення імплантів – це можливість відновити втрачений зуб, не зачіпаючи сусідні зуби. Їх використовують як корні для окремих коронок.

 

Зуб – це складна структура, яку можуть руйнувати різні захворювання. Найпоширеніші з них – карієс і його ускладнення, хвороби пародонта. Наразі розроблені цілі комплекси профілактичних і лікувальних заходів для попередження таких станів, а лікарі роблять максимум для того, щоб зберегти пацієнту його власні зуби, проте іноді їх видалення буває неминучим. У цьому випадку встановлення зубних імплантів може стати одним із способів вирішення проблеми відсутності одного або декількох зубів.

 

Важливо відновити цілісність зубного ряду якомога швидше. І справа не тільки в естетичному питанні. Хоча відсутність можливості повноцінно посміхатися, рання поява зморшок, втрата чіткості овалу обличчя та западання щік теж доставляють чимало неприємностей, особливо жінкам.

 

Втрата зуба може порушити й фізіологічні процеси, про які не замислюються 90 % людей, як то травлення. У ротовій порожнині відбувається механічна обробка їжі та формування харчової грудки, а це важливий перший етап травлення. Крім того, можуть зміщуватися та руйнуватися сусідні зуби, деформуватися щелепа. Це призведе до того, що поставити зубний імплант буде набагато складніше. 

 

Показання до імплантації

Сучасне протезування з опорою на імпланти можливе практично у всіх випадках, незалежно від місця розташування або протяжності дефекту зубного ряду.

 

Стоматологічна імплантація показана у разі:

 • - відсутності одного або декількох зубів;
 • - включених і кінцевих дефектів зубного ряду;
 • - повної відсутності зубів.

 

Особливо імплантати зубів необхідні у тих випадках, коли немає умов для якісного кріплення повних або часткових протезів, а також у разі непереносимості матеріалів, з яких виготовляють знімні протези.

Дізнатись більше про лікування