29 грудня 2021
Стоматологи проводять протезування зубів керамічними вкладками, коронками, на імплантах, і, як виняток, — знімне протезування. Перелічені види робіт мають особливості. Їх можуть виготовити і на живі зуби, і на ті, у яких був видалений нерв. Стоматолог Вікторія Катаєва розповіла, якою має бути підготовка до протезування, щоб уникнути ускладнень після процедури.
Особливості множинного зубного протезування
Сьогодні штучні зуби такі ж зручні та функціональні, як свої. Досягається це за рахунок поетапного протоколу протезування, який виконують стоматологи та зубний технік.
Діагностика
Тотальне протезування завжди починається з комплексної діагностики. Програму лікування курує лікар-ортопед, який може залучати суміжних фахівців — хірурга та ортодонта. Разом, фахівці проводять повну діагностику, що включає:
- цифровий дизайн посмішки (DSD)
- фотопротокол
- діагностику стану прикусу
- комп'ютерну томографію щелеп
- воскове моделювання
Таке детальне дослідження дозволяє правильно оцінити умови відновлення зубних рядів.
Коли необхідне підвищення висоти прикусу, обов'язково проводиться таке дослідження, як телерентгенографія (ТРГ). По ТРГ можна оцінити наскільки знижена висота прикусу і розрахувати варіанти відновлення. При сильному зниженні проводять підготовчий етап на спеціальній капі. Капа дозволяє м'язам адаптуватися до нової висоти. З цієї ж причини стоматолог може рекомендувати носіння капи і після установки конструкцій. Якщо у пацієнта болить щелепа після протезування, ймовірно, такий етап міг бути пропущений.
Підготовка зубів до протезування
Другий важливий момент — робота із зубами та їх підготовка до виготовлення конструкцій. Препарування тканин і фіксація готової роботи — процедура тривалістю іноді в кілька годин. Мало хто може так довго перебувати у кріслі з відкритим ротом. Якщо робота проводиться на живих зубах, стоматологи завжди використовують місцеву анестезію чи медикаментозний сон. Таким чином, пацієнту забезпечують комфорт та розслаблення.
В даному випадку важливо адекватно перевірити змикання зубів. Коли анестезія відходить, пацієнт детальніше розумітиме свої відчуття. Якщо щось вимагає корекції — її проводять у клініці.
Тимчасове протезування
На цьому етапі пацієнту обов'язково проводять період адаптації на тимчасовому протезуванні. При установці вінірів змінюється форма, розмір, довжина передніх зубів. Тому на тимчасових накладках відпрацьовується дикція кількома мовами. Зазвичай період звикання становить 2-3 тижні.
Які бувають ускладнення після протезування?
Чутливість зубів після протезування
Одна з найнеприємніших скарг після протезування на живих зубах — чутливість. Препарування зубів під конструкції може бути різної товщини. Найменша виконується під мікроскопом або лупами і залишається в межах емалі. Емалевий шар не має нервових закінчень і це не несе дискомфорту для пацієнта. У разі роботи бором у межах дентину з'являється доступ до нервових закінчень у зубі. Щоб уникнути цього неприємного наслідку, проводять процедуру під назвою IDS. Це покриття зуба спеціальним складом, який захищає їх від чутливості. Ліквід запечатує мікроканали дентину та блокує вплив температур на закінчення нерва.
IDS — техніка негайного запечатування дентину, що дозволяє запобігти чутливості зубів після підготовки до протезування.
Порушення дикції після встановлення коронок
Після множинного протезування, особливо у передній ділянці, може бути легка зміна дикції. Шепелявість після протезування пов'язана з новим рельєфом піднебінної поверхні.
Якщо ми говоримо про одиничне протезування — будь-який дискомфорт має бути зведений до мінімуму. Зазвичай все вирішується невеликою корекцією висоти конструкції.
З яких причин виникає дискомфорт після протезування?
До глобальних причин дискомфорту можна віднести відсутність правильної діагностики до початку лікування та адаптацію пацієнта на тимчасовому протезуванні. Через це пацієнт може відчувати біль під зубним протезом та інші ускладнення.
Протягом 1-2 діб біль після протезування зубів може проявляти себе локально на яснах:
- у місці, де проводили місцеве знеболювання;
- неприємні відчуття через встановлення коффердаму;
- дискомфорт у яснах, де для огляду меж реставрації було встановлено ретракційну нитку.
Протягом короткого періоду часу після маніпуляцій, ясна приходить у норму і всі ці відчуття проходять.
Які відчуття після протезування — норма
Після правильно проведеного на всіх етапах протезування пацієнт може відчувати тільки комфорт. Конструкції зручні та стабільні у використанні.
- У деяких випадках пацієнти відзначають дискомфорт зубів на холодне і гаряче. Називати це ускладненням не зовсім коректно, оскільки це можлива, індивідуальна реакція;
- Повинно бути комфортно у суглобі та м'язах щелеп. Якщо пацієнт відчуває напруження, після протезування боляче жувати — це знак про некомфортне змикання, яке краще перевірити з лікарем;
- Контрольну перевірку оклюзії проводять спеціальним реєстратором Occlusense. За допомогою цифрових датчиків апарат показує точки змикання зубів у реальному часі;
- У міжзубні проміжки повинен добре проходити флосс, йоржики.
Як прискорити процес звикання до конструкцій — рекомендації лікаря
Після того, як лікар встановив конструкції, пацієнту важливо перевірити:
- змикання зубів
- можливість кусати
- робити бокові рухи зубами з боку в бік, вперед-назад
Жодної напруги при цьому бути не повинно. У цей період рекомендовано читати вголос різними мовами та перед дзеркалом, щоб звикнути до дикції.
Щоб зберегти здоровими тканини пародонту, після протезування важливо використовувати додаткові засоби гігієни. Наприклад, зубну нитку або йоржики, монопучкову щітку, іригатор.
Автор:
ПОСЛУГИ З
СТАТТІ
Для отримання форми майбутнього зуба ми можемо використовувати зняття відбитка зубів і цифрове сканування (віртуальний відтиск) за допомогою Cerec. Сканування є точнішим, швидшим і комфортнішим.
Ми починаємо лікування з дизайну – створюємо ваш віртуальний прототип і «приміряємо» кілька видів посмішки. Разом обираємо найкращий варіант. Ви можете побачити, як будете виглядати ще до початку лікування.
Коронка допомагає відновити сильно зруйнований зуб, повернути йому колишню форму та функцію, а згодом захистити від карієсу. Використовуються у разі реставрацій, лікування каналів і імплантації.
НЕ ЗАБУДЬТЕ ПІДПИСАТИСЬ НА НАШУ РОЗСИЛКУ