Сухість у роті: причини і лікування ксеростомії

044 593-77-87
Графік роботи
  • ПН, СР, ПТ, СБ: 9:00-16:00
  • ВТ, ЧТ: 12:00-19:00
  • НД: вихідний

Сухість у роті: причини і лікування ксеростомії. Автор Марія Імшенецька

ПОВЕРНУТЬСЯ ДО ПУБЛІКАЦІЙ

Сухість у роті, або ж ксеростомія — є захворюванням, при якому слизові в ротовій порожнині недостатньо зволожені, що може доставляти чимало дискомфорту. Серед частих скарг — почуття в'язкості в роті, постійна спрага, яку не можна вгамувати, сухість в горлі і на язиці, тріщинки губ, неприємний присмак та запах з рота. Періодично, такі симптоми короткочасно може відчувати кожна людина, але якщо відчуття сухості в роті носить постійний характер — це сигнал організму про більш серйозну проблему.

Що саме впливає на стан слизової оболонки і чому важливо вчасно усунути сухість у роті, розповідаємо далі в статті.


Причини сухості в роті


За дефіцит слини відповідає порушення функції слинних залоз. Серед причин, які найчастіше викликають ксеростомію, можна виділити кілька основних.


Причини сухості в роті, які не є відхиленням від норми


Для початку, розглянемо кілька причин, які не пов'язані з патологіями:



  1. Ротове дихання. Виникає під час закладеності носа (нежить, грип, алергія, викривлення перегородки носа, як наслідок порушення прикусу, шкідлива звичка). Коли людина дихає через рот, особливо несвідомо, наприклад, під час сну вночі, слизові в роті пересушуються. Та ж ситуація виникає у хропунів. Характерною ознакою, в даному випадку, буде сухість вранці;

  2. Куріння — сигаретний дим безпосередньо впливає на стан слизової в роті, тому курці часто скаржаться на відчуття стягнутості та сухості, та й в цілому, набагато частіше страждають від захворювань порожнини рота, особливо тканин пародонта;

  3. Недостатнє споживання рідини, зневоднення внаслідок отруєння, діареї;

  4. Інтоксикація організму, що часто буває при надмірному вживанні алкоголю;

  5. Неправильно підібрані засоби по догляду за порожниною рота. Сухість слизових викликає часте використання ополіскувачів на спиртовій основі, а також зубних паст з високим вмістом поверхнево-активних речовин. Засоби з антисептичним ефектом, наприклад, з хлоргексидином, не рекомендовано використовувати більше 14 днів;

  6. Неспроможні протези та некоректне протезування. В тому числі, алергічні реакції на пластмасу в протезах і різні метали.


Сухість у роті: причини і лікування ксеростомії. Автор Марія Імшенецька 1


Сухість в роті від ліків


Прийом лікарських препаратів — це найбільш поширена причина зниження активності слинних залоз. Сухість слизової тут проявляється як побічна дія. Перелік подібних препаратів досить широкий — антидепресанти, препарати для зниження артеріального тиску, нестероїдні протизапальні засоби та ін. Часто, сухість у роті у літніх людей можна пояснити саме прийомом безлічі препаратів.

Окремо варто згадати медикаментозне лікування при онкологічних захворюваннях. Сильна сухість у роті та стоматит — прояв під час променевої та хіміотерапії.


Сухість в роті як ознака захворювань


Системні та аутоімунні захворювання організму можуть спровокувати сухість слизової порожнини рота. Серед таких хвороб — цукровий діабет, хвороба Паркінсона, вірус імунодефіциту (ВІЛ), червоний вовчак, хвороба Шегрена та ін. До речі, саме постійне відчуття спраги і сухості в роті є першим помітним симптомом діабету.

Деякі інфекційні захворювання, як наприклад ангіна, доставляють значний дискомфорт. Хворі часто скаржаться на біль в горлі при ковтанні, першіння і свербіж, сухість у роті.


Інші можливі причини



  • Зміна гормонального фону негативно відображається на роботі секреції слинних залоз. Найчастіше, виявляється при настанні менопаузи, але також можливі прояви і під час вагітності;

  • Стрес, депресивні стани.


До якого лікаря звертатися, якщо сушить у роті?


Слина виконує чимало важливих функцій — захисні і дезінфікуючі властивості зубів і ясен, реминерализация емалі, процес переробки та прийому їжі. Коли зубна емаль не отримує належного омивання слиною, це підвищує ймовірність розвитку каріозних процесів і сприяє розмноженню патогенної флори. В результаті, це призводить до появи захворювань пародонту і розвитку кандидозу.

Первинну діагностику може провести лікар-стоматолог. Залежно від ситуації та отриманої від пацієнта інформації, можуть бути призначені додаткові обстеження і відвідування сімейного лікаря (терапевта), а також вузьких фахівців. Від встановленого діагнозу залежатимуть подальші дії і призначення.


Як лікують сухість у роті?


Як ми вже знаємо, причин описаної проблеми є кілька, тому лікування буде повністю залежати від фактора, який викликав порушення функції слиновиділення.

Якщо встановленим фактором ксеростомии є захворювання організму — потрібне комплексне лікування першопричини. У разі побічної реакції на медикаменти, необхідно визначити, чи є альтернативи і як можна полегшити стан.

В якості домашньої, підтримуючої терапії, стоматолог може призначати спеціальні зволожуючі засоби від сухості в роті. Це можуть бути лосьйони, ополіскувачі, гелі, спреї або навіть спеціальні льодяники, які зручно взяти з собою. Завдання подібних продуктів — зволожити слизові, зняти роздратування і чутливість тканин.


Як позбутися від сухості в роті?


Сухість у роті: причини і лікування ксеростомії. Автор Марія Імшенецька 2


Найпростіше, що може зробити кожен з користю для свого здоров'я — налагодити питний режим, обмежити куріння і вживання алкоголю, занадто солоної їжі і простих вуглеводів, а також переглянути засоби по догляду за порожниною рота. 


Що ще рекомендують стоматологи:



  • Щоб стимулювати вироблення слини природним чином, можна 5-15 хвилин жувати жувальну гумку без цукру;

  • Нерідко, звичка дихати ротом виникає через пересушене повітря, перевірте рівень вологості в приміщенні;

  • Виключіть солодку, солону, гостру їжу безпосередньо перед сном;

  • Кислотні та газовані напої також краще обмежити, адже вони дають відчуття стягнутості в роті;

  • Скорегуйте прийом кофеїновмісних напоїв. Не секрет, що часте вживання кави і чаю позначається на водному балансі організму;

  • Регулярно відвідуйте як стоматолога, так і лікаря сімейної медицини, щоб не пропустити симптомів захворювань.


Будьте уважні до сигналів свого організму і не відкладайте візит до лікаря.
Бажаємо здоров'я!




Автор:

Сухість у роті: причини і лікування ксеростомії. Автор Марія Імшенецька 3 Імшенецька Марія Леонідівна
Головний лікар «Порцелян Лук'янівка», терапія, ортопедія.

ПОСЛУГИ З
СТАТТІ

Мета нашої першої зустрічі – зрозуміти, чого ви хочете, який вид лікування є необхідним і скільки це буде коштувати.

Дізнатись більше про лікування
Сухість у роті: причини і лікування ксеростомії. Автор Марія Імшенецька 4

Сучасні технології дозволяють отримати кваліфіковану консультацію фахівця, не виходячи з дому. Зустріч зі стоматологом онлайн - це можливість оцінити серйозність ситуації і терміновість звернення в клініку.

Дізнатись більше про лікування