Запалення ясен: причини та лікування. Автор: Сергій Геля

044 593-77-87
график работы
 • ПН-ПТ: 09:00-21:00
 • СБ: 09:00-17:00
 • НД: вихідний

Запалення ясен: причини та лікування. Автор: Сергій Геля

ПОВЕРНУТЬСЯ ДО ПУБЛІКАЦІЙ

Опухла і почервоніла ясна? - нічого страшного, скоро пройде, думає більшість з нас. Ясна дійсно може тимчасово турбувати через застряглу їжу, але частіше за все велика припухлість і кровоточивість вказують на запалення ясен. Чим небезпечне ігнорування таких ознак розповідаємо далі.


На які симптоми звернути увагу?


Здорові ясна мають блідо-рожевий колір, пружну структуру, ясенні сосочки між зубами не збільшені. Під час щоденної гігієни зубів не повинно бути ніякого дискомфорту, і тим більше кровотеч. Якщо ясна запалилася, на це вкажуть наступні ознаки: • Кровоточивість під час чищення зубів;

 • Припухлість, ясна може перекривати частину коронки зуба;

 • Почервоніння, від яскраво-рожевого до темно-червоного кольору;

 • Неприємний запах з порожнини рота;

 • Неприємний присмак, навіть після гігієни;

 • Десна запалилася і болить, є дискомфорт;

 • М'якість, рихлість ясен.


Звичайно, бувають випадки, коли ясна кровоточать через мікротравми, наприклад, якщо дуже жорстка щетина і тиск при чищенні зубів сильніше, ніж потрібно. Або ви відкусили яблуко і поранили шкіркою ясенний сосочок. В такому випадку, кровотеча виникає одинично і швидко проходить.


Чому запалюються ясна


Захворювання ясен помилково вважають проблемою віковою. Запалення тканин пародонту може виникнути у дітей, молодих людей, так само, як і у літньої людини.


Причинами запалення виступають: • Низький рівень гігієни порожнини рота, скупчення нальоту, особливо зубного каменю;

 • Захворювання шлунково-кишкового тракту;

 • Зміна гормонального фону, частіше при вагітності;

 • Некоректно проведене лікування, протезування зубів, при якому конструкції надають зайвий тиск на ясна;

 • Механічні травми ясен - сильне натискання зубною щіткою або неправильне використання зубної нитки;

 • Локально при прорізуванні зуба мудрості, особливо атипово розташованого.


Початкова стадія запалення носить назву гінгівіт. Захворювання швидко прогресує в більш складні форми - пародонтит, якщо вчасно не виявити і не усунути причину процесу.


Запалення ясен: причини та лікування. Автор: Сергій Геля 1


Методи лікування та профілактики


Правильно призначити лікування і зняти запалення ясен можна тільки у стоматолога.Наведемо приклад:
Запалення ясен навколо зуба викликано скупченням зубного каменю в приясенній зоні. Зняти такий вид нальоту можна тільки в умовах клініки, і ніяк не полосканням або використанням спеціальної зубної пасти. Тому не варто затягувати звернення до фахівця і витрачати час, займаючись самолікуванням. На огляді лікар збирає необхідні дані і проводить заміри ясенної кишені, після чого призначається лікування.Ультразвукова чистка зубів


При перших ознаках запалення ясен призначається комплексна професійна гігієна порожнини рота. Гігієніст видаляє зубні відкладення - бляшки і зубний камінь, та проводить перевірку стану ясен. При виявленні кишені глибиною більше 3-х мм, призначається консультація пародонтолога з метою планування подальшої терапії.


Кюретаж


При наявності у пацієнта глибоких зубо-ясенних кишень, найбільш ефективним методом очищення поверхні коренів буде інструментальний. Спеціальними інструментами - кюретами, лікар дбайливо вручну вичищає відкладення, уражені тканини пародонту та проводить полірування коренів.

Кюретаж можуть проводити закритим або відкритим методом (з розрізом ясен). Метод підбирають в залежності від декількох факторів: глибини кишень, наявності зубного каменю на корені зуба під яснами, області проведення процедури, рухливості зубів.


Вектор-терапія


Ця процедура є профілактикою утворення зубного каменю і сприяє міцному з'єднанню ясна з зубом, що призводить до зменшення глибини пародонтальних кишень. Спеціальною насадкою лікар подає ультразвукові коливання з суспензією для якісного полірування поверхні коренів зубів, абсолютно безболісно і нетравматично. Для підтримки позитивного результату після основного лікування, Вектор-терапія може проводитися курсом з декількох процедур, з перервою в 3-6 місяців.

Всі перераховані процедури можуть застосовуватися в комплексі, з обов'язковим контролем лікаря і відстеженням динаміки змін.


Як зняти запалення ясен в домашніх умовах?


Домашня підтримуюча терапія і догляд можуть бути призначені вже після виявлення і усунення основної причини запалення.


Серед домашніх процедур, можуть бути: 1. Полоскання антисептичним розчином

 2. Використання іригатора для самостійного очищення простору під яснами і масажу ясен

 3. Використання спеціальних лікувальних засобів по догляду - паст, гелів, ополіскувача


Як зберегти ясна здоровими? • Підтримувати високий рівень особистої гігієни порожнини рота, регулярно знімати зубний наліт у гігієніста, не допускаючи його кальцифікації; 

 • Перевірте ваші засоби по догляду за зубами. Щетина зубної щітки не повинна бути жорсткою та травмуючою. Зубні йоржики слід підбирати за розміром міжзубних проміжків. Якщо контакти між зубами дуже щільні - віддайте перевагу зубній нитці або іригатору;

 • Важливо дотримуватися правильної техніки щоденної гігієни. Не давати надмірного тиску при рухах зубної щітки, акуратно вичищати простір між зубами, не заводячи флос під ясна або різкими, "ріжучими" рухами;

 • Якщо ви вже маєте поставлений лікарем-пародонтологом діагноз і почали лікування, не забувайте і про подальшу підтримуючу терапію. Тільки системний підхід дозволяє зберігати позитивні результати лікування і не дає захворюванню ясен прогресувати.
Автор: Сергій Геля, гігієніст Porcelain Лук'янівка

Запалення ясен: причини та лікування. Автор: Сергій Геля 2

ПОСЛУГИ З
СТАТТІ

Пародонт – це цілий комплекс тканин, що оточує кожен зуб. Складається із зв’язки, ясен, цементу зуба, періодонта та альвеолярних відростків. Його основна роль – фіксувати та утримувати зуб у кістковій лунці. Крім того, він забезпечує кровопостачання за рахунок великої кількості кровоносних і лімфатичних судин, містить багато нервових рецепторів, дозволяє рівномірно розподіляти жувальне навантаження по всьому зубному ряду та захищає від інфекцій.

 

Хвороби пародонта

Лікарі-пародонтологи займаються діагностикою, лікуванням і профілактикою хвороб пародонта, серед яких найчастіше зустрічаються запальні захворювання – пародонтити, а також дистрофічні процеси (пародонтоз).

Розвиток хронічного запалення супроводжується руйнуванням навколозубних тканин, що може призвести до втрати зубів. За статистикою, найчастіше пародонтити діагностують у вагітних і пацієнтів із цукровим діабетом.

 

Тяжкість пародонтиту визначається:

 • - глибиною пародонтальної кишені;
 • - ступенем зменшення кісткової тканини;
 • - рухливістю зубів.

 

У перебігу захворювання розрізняють кілька стадій, а його наслідки не обмежуються ротовою порожниною. Можливі порушення в роботі травної системи, знижується імунітет, виникають серцево-судинні захворювання, страждає психоемоційна сфера.

 

Основні симптоми пародонтиту: кровоточивість, неприємний запах із рота, підвищена рухливість зубів, запалення ясен, зниження їх рівня та видовження шийки зуба, що спричиняє естетичні проблеми.

 

Основна причина розвитку запальних процесів – це незадовільна гігієна і скупчення хвороботворних мікроорганізмів на підясенній поверхні кореня зуба. Живильним середовищем для них є залишки їжі. Під час розпаду бактерій, що утворюють біоплівку, виділяється велика кількість токсинів, які запускають імунні реакції та руйнують пародонт. Тому основна тактика профілактики пародонтиту і перша стадія терапії – це професійна гігієна. Лікування потрібно починати якомога раніше, і основна його мета – це видалення з поверхні зубних відкладень, бактерій, збудників інфекції та відновлення зубоясенного прикріплення.

 

Лікування захворювань пародонта

Сучасне лікування пародонтиту та пародонтозу на початковій стадії передбачає відмову від оперативного втручання на користь консервативних методів очищення приясенних кишень за допомогою ультразвукових та інших апаратних методик.

 

Вектор-терапія – це найщадніший метод, в основі якого лежить вплив ультразвуку та спеціальної суспензії гідроксиапатиту кальцію, яка підвищує ефективність очищення кореня, а пародонтальна кишеня інтенсивно обробляється та промивається.

Векторне чищення зубів як перший етап лікування дозволяє позбутися під’ясенних і над’ясенних зубних відкладень, впоратися із запаленням м’яких тканин і відполірувати поверхню кореня.

У нашій клініці використовується вдосконалена система Вектор (апарат Vector виробництва Dürr Dental, Німеччина). 

Дізнатись більше про лікування
Запалення ясен: причини та лікування. Автор: Сергій Геля 3

Кюретаж пародонтальних кишень проводять для видалення зубного каменю, нальоту та патологічно змінених м’яких тканин під яснами, які неможливо видалити під час чищення.

Згладжування поверхні коренів зубів сприяє закріпленню ясен до поверхні та зменшенню глибини кишень.

Дізнатись більше про лікування

Навіть якщо ви чистите зуби вранці та ввечері, на них утворюється наліт, який можна зняти тільки за допомогою професійного чищення спеціальними розчинами. Важливо пам’ятати, що кожні 6 місяців гігієну необхідно повторювати.

Дізнатись більше про лікування
Запалення ясен: причини та лікування. Автор: Сергій Геля 4

Професійний догляд за зубами дозволяє впоратися з проблемами, які в домашніх умовах вирішити неможливо. Навіть якщо у вас немає помітних відкладень зубного каменю, на емалі, на шийках зубів може бути стійкий наліт, пігментація, які неможливо видалити за допомогою зубної щітки та флосу. Не завжди ці утворення можна помітити самостійно, але вони можуть нашкодити емалі та пародонту.

Дізнатись більше про лікування

Чистка зубів ультразвуком застосовується для видалення затверділого нальоту (зубного каменю), а також як підготовка до інших професійних стоматологічних процедур. Ультразвукова хвиля дозволяє швидко видалити всі тверді відкладення, не травмуючи ясна та емаль, що не завжди вдається у разі механічного або хімічного чищення.

Дізнатись більше про лікування