09 October 2020
Що таке неправильний прикус?
Неправильним прикусом називають порушення змикання зубів верхньої і нижньої щелеп.
До основних типів порушення прикусу відносять:
- Дистальний прикус
- Мезіальний прикус
- Відкритий прикус
- Глибокий прикус
- Перехресний прикус
Цікавий факт: дистальний прикус найбільш поширений серед населення Європи, а мезіальний - для країн Азії.
До чого призводить неправильний прикус у дитини
Наслідки неправильної оклюзії не завжди пов'язані лише з зубами. Вони можуть негативно позначатися на роботі всього організму.
- Розвиток психосоціальних проблем у дитини, пов'язаних із щелепно-лицьовою естетикою. Адже тип прикусу безпосередньо впливає на формування обличчя, його гармонійний вигляд;
- Функціональні проблеми: проблеми з жуванням, ковтанням, промовою, утруднений рух щелепою, нескоординованість мускулатури, аж до больових відчуттів;
- Збільшена схильність до травм в порожнині рота, захворювань пародонту, руйнувань зубів. Наприклад, при дистальній оклюзії існує високий ризик травми верхніх різців - переломи, вивихи;
- При наявності дефіциту місця і скупченості зубів - підвищений ризик розвитку карієсу.
Причини розвитку неправильного прикусу у дітей
Існує безліч сприяючих чинників, які призводять до формування аномалій, і не завжди батьки можуть знати або помічати, що така проблема існує.
Генетична схильність
Дитина успадковує від батьків деякі особливості будови зубощелепної системи і обличчя. Це стосується розміру, форми, кількості зубів, взаємин щелеп між собою, іноді їх розмірів, особливості м'язів. Дитина може успадкувати всі параметри від одного з батьків або, наприклад, розміри і форму зубів від одного, а розмір і форму щелеп від іншого. У підсумку, це може викликати аномалії оклюзії.
Порушення функції зубощелепної системи
Прикус у дитини може страждати внаслідок:
- Неправильного носового дихання, пов'язаного з ЛОР-патологіями. Крім прикусу, це впливає на формування дисгармонії лицьового скелету;
- Неправильного ковтання, коли дитина прокладає язика між зубами, що може привести до формування відкритого прикусу;
- Наявності шкідливих звичок, таких як тривале смоктання соски, смоктання або прикушення губ, щік, пальців, язика, олівців, ручок. Смоктання коміра, підодіяльника супроводжується поворотом голови в одну сторону і тоді розвивається асиметрія. Часто це зустрічається й у дітей, які грають на музичних інструментах - скрипці, флейті, духових. В даному випадку, музичний інструмент систематично контактує з зубами і створює нефізіологічний тиск на зубні ряди;
- Постійного вживання жувальної гумки, а також звички кусати нігті.
Рання втрата молочних зубів
Ранньою, в даному випадку, вважається більш, ніж за 2 роки до їх фізіологічної зміни.
Коли дитині відвідувати ортодонта?
Навіть якщо немає ніяких видимих порушень, є кілька основних періодів дорослішання дитини, коли відвідування лікаря-ортодонта обов'язкове.
5 років
У найперший плановий візит ортодонт оцінює:
- ступінь розвитку щелеп - форму, ширину, розмір, кількість зубів;
- наявність або відсутність у малюка шкідливих звичок, які можуть впливати на прикус;
- співвідношення щелеп між собою.
Якщо в ході огляду було виявлено відхилення від норми, вже можна проводити ортодонтичну корекцію формування прикусу.
7-8 років
У наступний візит проводять оцінку:
- функції дихання, ковтання, мовлення;
- наявність або відсутність деформацій, пов'язаних з порушенням функції зубощелепної системи;
- ступінь розвитку щелеп;
- послідовність зміни зубів;
- наявність достатнього місця для прорізування всіх постійних зубів;
- стан постави та естетики обличчя.
Найчастіше, саме в цьому віковому періоді проводять виправлення прикусу у дітей. Важливо не упустити момент необхідності ортодонтичного лікування, так як в більш старшому віці, ми обмежені можливостями організму до формування кісткових структур.
12-14 років
Важливо проконтролювати положення зубів, як тільки у підлітка молочний прикус повністю змінився на постійний.
Як виправити прикус у дитини?
В даний час в медицині поширений доказовий підхід до вибору методу лікування. Це означає, що метод лікування вибирають на основі чітких даних досліджень про те, що він є найбільш ефективним для лікування конкретної проблеми. Для корекції аномалій у дітей застосовують:
- Апаратне лікування - знімні та незнімні апарати;
- Корекцію функції зубощелепної системи (ковтання, жування, дихання).
Популярна свого часу система Bioblock доктора Мью, вимагає частих візитів для активації апарату - 1 раз на місяць, через що кожного місяця дитина відчуває дискомфорт після активації апарату. Зараз ми можемо запропонувати відмінну альтернативу.
У своїй практиці для лікування звуження верхньої щелепи ми використовуємо незнімний апарат Marco Rosa, або інша його назва - Haas. За 6 місяців лікування даним видом апарату вдається досягти результату, якого раніше ми досягали за 1,5-2 роки. Результат роботи апарату стабільний і не доводиться проводити тривалих і повторних циклів лікування. А саме лікування проходить більш комфортно та безболісно для дитини. Немає необхідності частих візитів, як з іншими системами. За все лікування, як правило потрібно 3-5 візитів.
Ортодонтичне лікування в дитячому віці направлено на формування розвитку щелеп - каркаса для підтримки м'язів. Створення місця для прорізування всіх постійних зубів. І вже у віці 12-14 років, коли прикус сформований, всі постійні зуби прорізалися, проводять корекцію положення зубів, тобто їх вирівнювання на незнімній апаратурй - брекет-системй. Але вже на тому базисі, який створили на попередньому етапі. Таке лікування проходить набагато легше і швидше, ніж у пацієнтів, у яких не було етапу дитячого ортодонтичного лікування.
Автор:
ПОСЛУГИ З
СТАТТІ
Неправильний прикус є проблемою не тільки естетики усмішки та обличчя, але і функціональною, що призводить до серйозних наслідків для всього організму.
У батьків є один вибір: корекція знімними апаратами (пластинки) в віці від 6 до 10 років, або тривале лікування на брекетах в старшому віці.
Мета діагностики – підготувати правильний план лікування. Для цього потрібно визначити, як розташовані кістки, працюють м’язи обличчя, та що можна поліпшити в усмішці клієнта.
НЕ ЗАБУДЬТЕ ПІДПИСАТИСЬ НА НАШУ РОЗСИЛКУ