Хрускіт щелепи при жуванні

044 593-77-87
Графік роботи
 • ПН-ПТ: 09:00-16:00
 • СБ-НД: вихідний

Хрускіт щелепи при жуванні. Автор Андрій Дмитренко

ПОВЕРНУТЬСЯ ДО ПУБЛІКАЦІЙ

Щелепний суглоб, який правильно називається скронево-нижньощелепний суглоб (СНЩС), утворений двома кістками: скроневою і суглобовим відростком нижньої щелепи. Він є одним з найскладніших в людському організмі, забезпечуючи людині можливість розмовляти, пережовувати їжу, позіхати та ін.


Хрускіт щелепного суглоба норма чи захворювання?


Наш організм так влаштований, що між двома поверхнями знаходиться якась перегородка і кістка не стикається з іншого кісткою безпосередньо. Цим елементом виступає хрящ, диск або меніск. Він створений, щоб бути подушкою безпеки для суглоба — амортизувати та захищати його.


Хрускіт щелепи при жуванні. Автор Андрій Дмитренко 1
Характерне клацання, яке ми чуємо, є спонтанне вправлення диска на місце при відкриванні рота і випадіння при закриванні. У нормі, здоровий суглоб не хрумтить, не тріщить і ніяк себе не проявляє, однак, за деякими даними, у 40% населення присутній того чи іншого роду звук в даному суглобі.За деякими даними, у 40% населення присутній того чи іншого роду звук в СНЩС. Хрускіт щелепи при відкриванні рота: причини та симптоми


Основною причиною характерного клацання, кліка, який відзначають в області вух, є поява гіперконтактів на жувальних зубах.
Як правило, це останні зуби в ряду, які починають трохи раніше стикатися при закриванні рота, ніж інші. Це викликає зміни амплітуди обертання нижньої щелепи за таким принципом, що вона не в змозі рухатися в своїй природній траєкторії, і головка суглоба починає не так активно притискати диск, як слід. Оскільки внутрішньосуглобні умови змінюються, диск починає випадати.


Фактори, що призводять до завищеня зубних контактів: 1. Завищений обсяг пломби, ортопедичних конструкцій;

 2. Тиск зуба мудрості, який змінює положення одиниць, що стоять попереду;

 3. Дефіцит місця в щелепі, скупченість зубів.


Часто, людина, що страждає клацанням, може відзначати навіть погіршення слуху з одного боку, а також відчувати біль в щелепі, в скроневій ділянці голови.


Чому клацає щелепа?


Як ми вже знаємо, характерний звук — це випадання диска. У запущених випадках вправлення диска вже не відбувається і тоді може приєднуватися такий стан як деформуючий остеоартроз — коли відбувається зміна анатомії суглобових поверхонь під нові умови без диску.

У нормі, клацання бути не повинно, якщо ж воне присутнє — це свідчить про наявність уповільненого процесу захворювання.

Буває, що спочатку клацання дуже гучні, поступово стають тихіше і повністю зникають. Це пов'язано з тим, що через часте випадання-вправляння, диск просто стирається. Згодом, задня дискова зв'язка бере на себе роботу стертого диска і наш організм вчиться жити без нього. Зазвичай, таке явище відбувається без ускладнень, і тільки лише в 3% випадків може розвинутися патологія.


Що робити, якщо клацає щелепа: до якого лікаря йти?


Гнатолог — це лікар, який відповідає за роботу нижньої щелепи і того, як вона закривається по відношенню до верхніх зубів і черепа, а також збалансовану роботу суглоба. Це відносно нова спеціалізація, тому часто функції гнатології може виконувати або поєднувати лікар ортодонт та ортопед.

Якщо хрумтить щелепний суглоб, звертатися до фахівця краще якомога раніше, адже працювати з початковою ситуацією набагато простіше, ніж з патологією, до якої вже звик організм.

Буває, що хрускіт суглоба плутають з підвивихом щелепи. Такі випадки можливі, коли людина дуже широко відкриває рота і нижня щелепа просто випадає з ямки суглоба. В даному випадку, ніякого специфічного лікування не потрібно і лікар обмежується усними рекомендаціями.


Діагностика захворювань СНЩС


Діагностика проводиться на прийомі у лікаря і як правило включає в себе: • Фотографії обличчя та внутрішньоротові;

 • Діагностичні моделі щелеп;

 • Реєстрацію центрального співвідношення різців;

 • Відтворення в артикуляторі рух щелепи за допомогою гіпсових моделей;

 • Комп'ютерна томографія суглобових головок, на якій лікар перевіряє цілісність кісткових структур, позицію головки суглоба по відношенню до ямки.


На підставі цих даних, лікар може планувати лікування.


Хрускіт щелепи при жуванні. Автор Андрій Дмитренко 2


Лікування і профілактика дисфункції суглоба


Лікування найчастіше проводиться консервативне і складається з двох етапів: 1. Відновлення цілісності і здоров'я структур СНЩС

 2. Створення правильної оклюзії, яка буде підтримувати нормальний стан суглоба


Спочатку, ми проводимо установку апарату — суглобової (міорелаксаційної) шини. Завдання цього апарату — штучно створити правильне змикання (прикус) людині, яка підходить під його кісткові структури та м'язову систему, і прибрати чинники, які шкодять суглобу. Таким чином, ми створюємо умови для реабілітації даних структур.

У більшості випадків, таке лікування дає позитивні результати — йдуть м'язові, головні болі, пацієнт добре спить та комфортно себе почуває.


Процес триває від 3-6 місяців, а в більш складних випадках і 9-12 місяців.

Після лікування на шині, ми можемо ортодонтичним або ортопедичним способом відтворити правильну анатомію зубів і підтримувати здоровий стан щелепного суглоба.
Автор:

Хрускіт щелепи при жуванні. Автор Андрій Дмитренко 3 Дмитренко Андрій Сергійович
ортодонтія.

ПОСЛУГИ З
СТАТТІ

Мета діагностики – підготувати правильний план лікування. Для цього потрібно визначити, як розташовані кістки, працюють м’язи обличчя, та що можна поліпшити в усмішці клієнта.

Дізнатись більше про лікування
Хрускіт щелепи при жуванні. Автор Андрій Дмитренко 4

Дослідження якості оклюзії — це не лише діагностика змикання зубів, але й вивчення суб’єктивних та об’єктивних симптомів, причин їх виникнення та розвитку, клінічної картини захворювання у конкретного пацієнта, його фізичного та психічного здоров’я, встановлення ступеня змін, які становлять сутність захворювання.

Дізнатись більше про лікування