Пульпіт зуба: симптоми і лікування

044 593-77-87
Графік роботи
  • ПН-ПТ: 09:00-16:00
  • СБ-НД: вихідний

Пульпіт зуба: симптоми і лікування. Автор - Євгенія Морозлі

ПОВЕРНУТЬСЯ ДО ПУБЛІКАЦІЙ

Гострий мимовільний біль, тривалий біль на холодне, гаряче — багато хто з цим стикався. В чому небезпека захворювання "пульпіт", як розпізнати вчасно його ознаки, та як лікують пульпіт в сучасній стоматології, відповідає ендодонтист клініки Порцелян Поділ - Євгенія Морозлі.


Що таке пульпіт?


Наші зуби складаються з твердих тканин (такі, як зубна емаль, дентин, зубний цемент) та м'яких тканин (пульпа зуба). Пульпа містить нерв, судини, клітини сполучної тканини і забезпечує харчування твердих тканин зуба зсередини.Пульпіт — це запалення пульпи зуба (судинно-нервового пучка), яке виникає внаслідок її інфікування.Причини виникнення


Запалення пульпи виникає через інфекцію, яка проникає через зовнішні шари зуба.

Найбільш часті причини пульпіту:  • Карієс і його ускладнення

  • Розвиток вторинного карієсу (пульпіт під пломбою або під коронкою зовсім не рідкість)

  • Ушкодження зубів через травми, відколи коронкової частини зуба, тріщини


Всі ці фактори, в першу чергу, впливають на цілісність зуба. Через тріщини і порожнини бактерії активно проникають всередину зуба в пульпу.

Хоча від пульпіту частіше страждають жувальні зуби, ураження переднього зуба також не рідкість. Важливо не терпіти біль і не відкладати відвідування стоматолога.


Форми пульпіту зубів: симптоми та особливості


Американською асоціацією Ендодонтистів запропоновано виділяти такі форми пульпіту:

Зворотний — може виникнути в результаті травми і не потребує лікування кореневих каналів зуба;

Незворотний пульпіт — симптоматичний і асимптоматичний.

Рання стадія запалення характеризується тривалою болісною реакцією зуба на температуру їжі. Надалі, пацієнт відчуває мимовільні напади болю. Хвороба прогресує, коли біль стає пульсуючим і посилюється до вечора або вночі.


Пульпіт у дітей


Пульпіт вражає не тільки постійні зуби, але і тимчасові. Однак, в разі дитячого пульпіту, є кілька відмінних особливостей.

По-перше, будова тимчасових зубів відрізняється більш тонкими стінками. Постійні зуби мінералізовані більше, тому їх тверда тканина товстіша. Невинному на перший погляд карієсу, не важко дістатися до пульпи тимчасового зуба всього за кілька тижнів.

Друга особливість — безсимптомний перебіг запалення. Таке трапляється приблизно в половині випадків. Зуб не болить, але інфекція активно "працює", і маленький пацієнт потрапляє до стоматолога вже з серйозним ускладненням.


Діагностика і лікування


Спочатку, діагностику проводить лікар загального профілю, в Порцелян це лікар-куратор. Для того щоб поставити діагноз і призначити лікування, лікар збирає анамнез — відомості від пацієнта про характер і частоту болів, проводить огляд в порожнині рота, рентгенографію.

Рентгенівський знімок важливий для диференціальної діагностики — при пульпіті, як правило, пацієнт не може зрозуміти, який саме зуб його турбує, може помилятися, оскільки біль сильний, частіше не локалізований. На знімку можна, наприклад, побачити приховані каріозні порожнини, які стали причиною пульпіту і точно визначити хворий зуб. Після цього лікар приймає рішення про лікування.


Етапи лікування пульпіту


Розглянемо детальніше, як проводиться лікування кореневих каналів зуба. Залежно від форми запалення, лікування може тривати від 1 до 3 візитів. Лікар, який проводить процедуру називається ендодонтист.

Пульпіт зуба: симптоми і лікування. Автор - Євгенія Морозлі 1
У Порцелян лікарі-ендодонтисти проводять лікування каналів під мікроскопом. Це дає можливість працювати тільки з пошкодженими тканинами зуба, зберігаючи здорові.  1. Підготовка - перший етап. Лікар знеболює зуб, після чого ізолює робочу область спеціальною латексною серветкою — коффердамом. Потім видаляє уражені тверді тканини зуба, відкриваючи доступ до пульпи. Лікування проходить безболісно.

  2. Інструментальна обробка. Спеціальними інструментами, ендодонтист витягує пульпу і залишки уражених тканин. Лікар прекрасно бачить з чим працює, завдяки збільшенню і контрольним рентгенівським знімкам.

  3. Медикаментозна обробка. Після того, як канали очищені від пульпи, слід їх промити і продезінфікувати. Це дуже важливий етап, бо завдання лікаря прибрати інфекцію і мікроби, щоб не допустити повторного запалення. Для мед обробки каналів використовують гіпохлорит натрію.

  4. Пломбування каналів. Лікар заповнює матеріалом канали зуба з найменшими відгалуженнями, щоб герметично їх запечатати.

  5. Відновлення коронкової частини зуба — кінцевий етап. Канали очищені та запломбовані. Тепер лікар накладає постійну пломбу або вкладку / коронку, згідно з планом лікування.


Пульпіт зуба: симптоми і лікування. Автор - Євгенія Морозлі 2


Лікування пульпіту під час вагітності


Якщо у вагітної з'явився зубний біль — слід відразу звернутися до стоматолога.
Другий триместр вагітності, вважається найсприятливішим періодом для проведення лікування зубів. Однак, лікування пульпіту можна проводити в будь-який період.

Лікування вагітним проводять за сучасними протоколами, використовуючи анестетики, які безпечні і для мами і для малюка.


Чого не потрібно робити при пульпіті?


Не варто займатися самолікуванням, особливо за допомогою народної медицини.

Адже якщо чарівна дія часникових компресів, може нашкодити тільки вашому оточенню, то подрібнена таблетка аспірину, прикладена до хворого зуба, як домашній метод знеболення, може викликати опік слизової порожнини рота.

Не варто навіть загострювати свою увагу на цих сумнівних рекомендаціях та втрачати настільки цінний в таких випадках час, — слід відразу ж звертатися до фахівців. Адже всі досягнення сучасної стоматології спрямовані на те, щоб зробити лікувальні процедури безболісними. А самолікування та відкладання візиту до лікаря, як правило, призводить тільки до серйозних ускладнень.


Рекомендації після лікування


Після ендодонтичного лікування, слід дотримуватися основних рекомендацій лікаря.

Біль — після закінчення дії анестезії може виникнути відчуття болю, це нормально. Зняти біль можна, прийнявши анальгетики, прописані лікарем.

Набряк (припухлість) — після лікування кореневих каналів зуба може з'явитися набряк. Це можлива реакція організму на ендодонтичне лікування. Як правило, набряк спадає самостійно протягом декількох днів.

Підвищення температури — в даному випадку, слід проконсультуватися з лікарем. Можуть бути призначені протизапальні препарати або антибіотик.


Що, якщо пульпіт не лікувати?


Не проведене вчасно лікування може призвести тільки до ускладнень.

Пульпіт зуба: симптоми і лікування. Автор - Євгенія Морозлі 3
Найбільш частим ускладненням пульпіту, є періодонтит — це запалення тканин, що оточують корінь зуба. Інфекція поступово поширюється по кореневого каналу. Процес, при відсутності лікування, вражає тканини, що знаходяться навколо кореня. Ускладнення дуже небезпечні і в кінцевому підсумку можуть призвести до руйнування кісткової тканини і втрати зубів.

Відвідуйте лікаря-стоматолога й гігієніста двічі на рік, тільки регулярна профілактика може попередити появу захворювань.

Будьте здорові!
ВАМ ТАКОЖ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:
Лікування зубів під мікроскопом
Зубний флюс - причини і лікування
Пульпіт у дітей: що важливо знати батькам


Автор:

Пульпіт зуба: симптоми і лікування. Автор - Євгенія Морозлі 4 Морозлі Євгенія Георгіївна
Головний лікар «Порцелян Поділ», ендодонтія

ПОСЛУГИ З
СТАТТІ

Лікування каналів під мікроскопом – це точне дослідження ураженого зуба для швидкого усунення джерела болю. Ця технологія дозволяє ефективно працювати зі складними випадками та відновлювати зуб після неякісної роботи.

Дізнатись більше про лікування
Пульпіт зуба: симптоми і лікування. Автор - Євгенія Морозлі 5

Резекція верхівки кореня зуба - це один із небагатьох варіантів хірургічного лікування, який дозволяє зберегти власні зуби.

Дізнатись більше про лікування