Сучасні методи лікування карієсу у дітей
Автор: Дмитро Золотоверхий

ПОВЕРНУТЬСЯ ДО ПУБЛІКАЦІЙ

В своїй практиці я часто отримую питання від батьків про сріблення, склоіономерні (кольорові) пломби та зустрічаю маленьких пацієнтів, що ходять з ліками в зубі вже кілька тижнів та не можуть завершити лікування, через біль та страх.


Як же отримати якісне та безпечне лікування для дитини? Спробую допомогти Вам у цьому розібратися та детально розповім про сучасні методи у дитячій стоматології.


А почати варто з того, що лікувати молочні зуби потрібно, так як від їх стану безпосередньо залежить здоров'я постійних зубів. Знайомити свою дитину зі стоматологом треба з появи першого зуба, та не пізніше досягнення одного року. Зараз дуже багато уваги як в дитячій, так і в дорослій стоматології приділяється профілактиці, адже простіше запобігти карієсу, ніж лікувати його або подальші ускладнення. Відвідуйте стоматолога кожні 3-4 місяці для огляду і професійного чищення зубів


Гігієна та герметизація


У нашій клініці професійна гігієна у дітей проводиться за допомогою спеціальної абразивної пасти і щіточки, потім на зубки малюка наносять гель для експрес-фторування, що значно підвищує карієс-резистентні властивості емалі. З 12 років для чищення застосовують Air Flow - це повітряно-абразивний метод, суттю якого є подача спеціального абразивного порошку під тиском з водою і повітрям. Порошок для чищення обирають індивідуально для кожного пацієнта. Іноді, метод використовують і в більш ранньому віці, коли чистка щіткою і пастою не є ефективною (наприклад, при наявності нальоту Прістлі).


Після прорізування постійних жувальних зубів їх варто покрити герметиком. Герметик наноситься в фісури - заглиблення на жувальній поверхні зубів, де збирається наліт і найчастіше виникає карієс. Таким чином, при покритті зубів герметиком, доступ нальоту і залишків їжі до цих "заглибин" закривається, що дозволяє запобігти розвитку карієсу в майбутньому.


Що робити, якщо карієсу все ж таки не вдалося уникнути вчасно?


Якісні пломби


Існує думка, що для пломбування молочних зубів не використовуються фотокомпозітні матеріали. Насправді, цей міф поширився через те, що багато стоматологічних клінік просто не мають достатніх умов для правильної їх постановки. На сьогоднішній день, композит - матеріал вибору для лікування карієсу у дітей, так як він є найбільш герметичним, естетичним, міцним і довговічним матеріалом. При постановці пломб як в молочних, так і в постійних зубах ми використовуємо коффердам - спеціальну гумову хустку, яка ізолює зуб від всієї ротової порожнини під час лікування, що дозволяє провести постановку пломби найбільш якісно. Нещодавно з'ясувалося, що для дитини коффердам так само грає роль якоїсь психологічної "шторки" яка прикриває зуб і всі неприємні з ним маніпуляції під час лікування.


Сучасні методи лікування карієсу у дітей<br> Автор: Дмитро Золотоверхий  1


Навпаки, ми не використовуємо стеклоїономерні цементи для постановки постійних пломб в молочних зубах, так як пломби з таких цементів втрачають свою герметичність вже на 20-30 день після їх постановки, а навіть мікроскопічний простір між пломбою і зубом може послужити причиною виникнення вторинного карієсу. Так само такі пломби мають низьку естетику, що важливо при лікуванні передніх зубів.


Не використовуємо застарілих методик


Можливо, Ви чули, що для лікування "пляшечкового карієсу" часто застосовують сріблення зубів. Важливо знати, що такий метод лікування малоефективний. Ефекту після сріблення можна досягти виключно на поверхневих ураженнях і такий метод давно не використовується в сучасних клініках. До того ж, зуби після сріблення фарбуються в темний колір, що може послужити розвитку комплексів у дитини, а іноді і психологічної травми.


Пульпіт? - лікуємо безпечно


Ще одна помилкова думка - в молочних зубах немає нервів. Є. І важливо знати, що через великий об’єм пульпової камери і тонких стінок молочних зубів, карієс добирається до пульпи ( "нерва") досить швидко. Якщо ж цього не вдалося уникнути - наші дитячі лікарі усунуть проблему за одне відвідування, без тимчасових пломб та інших "ліків", з якими треба ходити тижнями. Це важливо, тому що Девіталізуючі пасти ( Див. вище - "ліки") мають в своєму складі токсичні речовини, які можуть завдати шкоди не тільки зачаткам постійних зубів, але і всьому організму дитини. Для пломбування каналів молочних зубів ми використовуємо спеціальну пасту, яка розсмоктується разом з коренем молочного зуба в міру прорізування постійного і є абсолютно біоінертними матеріалом.


Не травмуємо психіку дитини


Немало дітей в нашій практиці мали негативний досвід лікування зубів в минулому, або занадто маленькі для того щоб зрозуміти важливість процедур і провести достатньо часу в кріслі з відкритим ротом. В таких випадках ми проводимо лікування з використанням медикаментозного сну. Для проведення цієї процедури ми використовуємо американський препарат Севоран, який використовується для седації вже з перших місяців життя дитини і відмінно зарекомендував себе в передових клініках клініках США, Японії і Європи.


Переваги такого лікування очевидні:


Відсутність негативних спогадів, болю, ніякого дзижчання, вібрації, різких запахів.


Можливість проведення великого обсягу робіт за один візит. Наші лікарі проводять лікування до 20 (!) молочних зубів за один раз.


Легке і швидке пробудження. Медикаментозний сон - це не наркоз, Ваша дитина буде солодко спати, і її можна буде розбудити в будь-який момент, не чекаючи закінчення дії анестезії. Після медикаментозного сну відсутня нудота, запаморочення і інші неприємні відчуття.