044 593-77-87
график работы
 • ПН-ПТ: 09:00-21:00
 • СБ: 09:00-17:00
 • НД: вихідний

Прорізування зубів у дітей: гід для батьків

ПОВЕРНУТЬСЯ ДО ПУБЛІКАЦІЙ

Поява першого зуба - ще одна важлива подія в житті маленької людини та її батьків. Організм дитини дорослішає, міцнішає, зовсім скоро малюк почне куштувати свій перший прикорм. Які норми та симптоми прорізування зубів, що потрібно знати батькам, щоб процес пройшов легко і без стресу - про це нова стаття від Порцелян.

Молочний прикус

Формування зачатків зубів у дитини починається задовго до появи на світ, ще в утробі матері.
У нормі поява перших зубів починається на 6-8 місяці життя малюка та закінчується до 3 років.

Більш раннє або пізніше прорізування сьогодні не рідкість. Кожен організм унікальний, тому зміщення термінів прорізування до 2-х місяців не є відхиленням від норми.

Важливість молочних зубів складно переоцінити. Вони важливі для процесу жування, травлення, розвитку мови, а також є основою для формування щелеп. Зберегти їх здоровими до моменту зміни постійними зубками - пріоритетне завдання.

Послідовність прорізування зубів у дитини в особливому порядку закладена самою природою, та заснована на їх практичній значущості для дитини.
Черговість появи молочних зубів наступна: 1. Центральні різці

 2. Бічні різці

 3. Перші моляри

 4. Ікла

 5. Другі моляри


Терміни прорізування зубів

Розглянемо детальніше на графіку.
Прорізування зубів у дітей: гід для батьків 1
Першими майже завжди з'являються нижні зубки. Рідше, перші зуби можуть почати зростання з верхньої щелепи, що також не є порушенням.Порада: заведіть календарик або зубну карту, де відзначайте появу кожного нового зуба. З його допомогою, вам і лікарю (педіатру або стоматологу) буде набагато простіше контролювати норми появи зубів.Ознаки прорізування • Почервоніння і припухлість ясен, свербіж. У цей час, як правило, малюк активно починає тягнути в рот пальці, іграшки, щоб "почухати" неспокійні ясна.

 • Друга найбільш часта ознака - підвищення температури тіла. Батькам не варто лякатися підвищення до 38 градусів, в рамках двох-трьох діб це норма.

 • Активне слиновиділення.

 • Зниження апетиту, розлад травлення. Відмова від їжі - спосіб організму впоратися зі стресом і уникнути хворобливого тиску на ясна.

 • Примхливість та занепокоєння, поганий сон - все це часті супутники прорізання зубів.


Які бувають проблеми і ускладнення при появі зубів? • Затримка прорізування - тривала поява може бути обумовлена генетикою або ж відсутністю зачатків зубів. Контрольний огляд у дитячого стоматолога допоможе зрозуміти причину.

 • Кіста прорізування (гематома) - багряна пляма, яка з часом трансформується в об'ємне утворення на місці появи зуба. Виникає у випадках, коли зуб почав різатися, але не може подолати слизову оболонку. Причин може бути декілька, але в будь-якому випадку першочергово слід звернутися до стоматолога для огляду. У більшості випадків, гематома проходить самостійно після прорізування зуба.

 • Патології прикусу - можуть проявлятися у вигляді порушення змикання зубів, або порушення при прорізуванні постійних. Дітям 6 років рекомендована консультація ортодонта.


Поради батькам: як полегшити прорізування зубів

Час прорізування зубів часто стає справжнім випробуванням для всієї родини. Ось кілька порад батькам, як уникнути безсонних ночей і допомогти дитині впоратися з больовими відчуттями. • Прорізувачі - зубні кільця що охолоджують, щоб зняти неприємні відчуття. Дозволяють малюкові самостійно масажувати ясна. Прорізувач стимулює кровообіг, полегшує неприємні відчуття, а також формує первинні навички чищення зубів у малюка.

 • Охолоджуючий анестезуючий гель - також допомагає зняти свербіння і набряклість ясен.

 • Варто дуже уважно поставитися до приймання препаратів та не займатися самолікуванням. Приймання знеболюючих препаратів без призначення педіатра або стоматолога може нашкодити здоров'ю дитини!


Постійний прикус

У віці 5-6 років, на зміну молочним приходять постійні зуби.
Першими з'являються постійні моляри або шості зуби. Що примітно, "шістки" не мають молочних попередників, тому часто їх поява залишається поза увагою батьків. Дуже важливо провести огляд у стоматолога в цей період та захистити постійні зуби за допомогою герметизації. Герметик - біла плівочка з фтором, яка надійно захищає поверхню зуба від скупчення нальоту та утворення карієсу.


Прорізування зубів у дітей: гід для батьків 2
До 8-9 років настає прорізування і постійних різців, а до 10 - іклів з премолярами. Весь процес зміни прикусу завершується появою 28 постійних зубів у віці 12-13 років.Виняток: зуби мудрості, або "вісімки", які можуть прорізатися після 20 років або не з'явиться зовсім.Ознаки прорізування постійних зубів

Симптоми появи постійних зубів відрізняються від молочних попередників, та в цілому проходять легше для організму дитини. • Рухливість молочного зуба - свідчить про те, що корінь уже майже розсмоктався і зуб скоро випаде.

 • Зростання щелеп - постійні зуби в 2 рази більше молочних, а тому і місця їм потрібно більше. Великі міжзубні проміжки - норма і вірна ознака зміни прикусу.

 • Молочний зуб ще не випав, але вже видно постійний - часта практика. Стоматолог визначить чи потрібно втручання. Якщо молочний зуб "гальмує" зростання постійного, то його видалять.Порада: перетворіть процес зміни зубів в гру, щоб у дитини були тільки найпозитивніші асоціації. Це може бути знайома всім "Зубна Фея", яка залишає винагороду за зуб під подушкою або будь-який інший герой.Здоров'я малюкам та красивих посмішок!

ПОСЛУГИ З
СТАТТІ

У батьків є один вибір: корекція знімними апаратами (пластинки) в віці від 6 до 10 років, або тривале лікування на брекетах в старшому віці.

Дізнатись більше про лікування
Прорізування зубів у дітей: гід для батьків 3

Сучасні батьки добре знають – лікувати молочні зуби потрібно!

За перших ознак карієсу молочних зубів у дитини рекомендуємо не відкладати візит до стоматолога.

Дізнатись більше про лікування

Заглиблення в зубах (фісури) покривають спеціальним герметиком, який запобігає потраплянню туди їжі та, як наслідок, розвитку мікробів. Допомагає захистити жувальні зуби на 1,5-2 роки.

Дізнатись більше про лікування