Лікування пришийкового карієсу у дорослих. Автор: Володимир Клева

044 593-77-87
график работы
 • ПН-ПТ: 09:00-21:00
 • СБ: 09:00-17:00
 • НД: вихідний

Пришийковий карієс - симптоми, причини, лікування. Автор: Володимир Клева

ПОВЕРНУТЬСЯ ДО ПУБЛІКАЦІЙ

Каріозні ураження вважаються найчастішою проблемою звернення до стоматолога. Розрізняють декілька видів карієсу, але є один найбільш небезпечний, який вражає приясенну частину зуба біля кореня - пришийковий карієс. Ураження зуба розташоване на шийці, псує зовнішній вигляд посмішки, але, що найважливіше - несе загрозу досить швидкої втрати зуба, якщо його запустити.

Чому це може статися? Вся справа в локалізації захворювання. Шийка зуба є найближчою до кореню областю та має малу товщину таких тканин, як емаль та дентин. Це означає, що карієс розташований в цій частині зуба, зможе дійти до пульповой камери (нерва) в рази швидше. Саме тому карієс шийки зуба майже відразу проявляється у вигляді болю.


Симптоми, що вказують на пришийковий каріс


Найбільш характерними для цього виду карієсу будуть наступні симптоми та скарги: • потемніння зуба у ясен;

 • білуваті плями на поверхні зуба;

 • на шийці з'являється шорсткість; 

 • зуб почав реагувати на температурні зміни;

 • вже видно порожнину.


Пришийковий карієс - симптоми, причини, лікування. Автор: Володимир Клева 1Причини появи прикореневого карієсу 


Низький рівень гігієни - це перше, на що варто звернути увагу. Недостатньо якісне очищення зубів двічі на день провокує скупчення нальоту, який згодом твердне. Таким чином, в пришийковій зоні формується зубний камінь. Це створює сприятливе середовище для розмноження мікробів та появи каріозних уражень.

Високий ризик появи карієсу саме в пришийковій зоні створюють захворювання ясен. Пародонтальні кишені накопичують наліт, хвороботворні мікроби, токсини, і в результаті пришийкова область зуба уражається карієсом.

Наступний фактор - демінералізація емалі. Хоч зубна емаль є самою твердою речовиною в організмі людини, але і вона схильна до руйнування. Сприяти цьому можуть кислоти в порожнині рота. Часте вживання газованих та солодких напоїв, соків, вин, цитрусових, борошняної та крохмалистої їжі змінює кислотний баланс в роті та позначається на стані емалі.

Ризик розвитку карієсу може підвищувати прийом деяких лікарських препаратів - антибіотиків, діуретиків, антигістамінних, тетрацикліну та інших. Дуже важливо починати прийом медикаментів тільки за призначенням лікаря та дотримуватися дозування.

Наявність захворювань ендокринної системи також негативно позначається на здоров'ї зубів.


Стадії формування пришийкового карієсу


Розвиток каріозного ураження завжди відбувається в кілька етапів. Чим раніше звернутися за допомогою фахівця - тим краще. 1. Пляма - початкова стадія, коли на емалі з'являються білі або сірі плями. Стадія плями вважається ідеальним часом для звернення до стоматолога, але часто, на жаль, повністю ігнорується пацієнтами.

 2. Поверхневий карієс - наступна стадія після початкового. Така стадія карієсу вражає шар емалі, з'являється початкова порожнина. У деяких випадках, чутливість зуба може виникати вже на цьому етапі.

 3. Середній карієс - після ураження емалі, захворювання проникає глибше до дентину. Реакція на температурні подразники стає більш вираженою та іноді тривалою.   

 4. Глибокий карієс - захворювання вже вразило емаль, дентин та знаходиться дуже близько до пульповой камери, що супроводжується постійним болем. Зазвичай, коли пацієнт звертається до лікаря на цій стадії каріозного процесу, вже не можна обійтися без лікування кореневих каналів, а здорових тканин зуба залишається дуже мало для постановки композитної пломби. Все це значно збільшує вартість лікування.


Лікування пришийкового карієсу


Залежно від стадії, лікувати карієс на шийці зуба можна різними методами.

Якщо вдалося діагностувати пришийковий карієс зуба в початковій стадії (в стадії плями), то найдоцільнішим буде використання консервативного методу лікування. Для цього проводиться фторування уражених ділянок зубів та ремінералізаційна терапія. Перед цією процедурою зуби обов'язково повинні бути очищені від нальоту за допомогою професійних методів чистки. Але цей метод може бути ефективний тільки в тому випадку, якщо пацієнт дуже відповідально підійде до питання домашньої гігієни зубів та буде суворо дотримуватися рекомендацій свого лікаря-стоматолога.

Пришийковий карієс - симптоми, причини, лікування. Автор: Володимир Клева 2
Однак, якщо початкова стадія пришийкового карієсу переросла вже у поверхневий каріозний дефект, то необхідно лікування виключно за допомогою пломбування або композитної реставрації ураженої ділянки зуба.

Дуже часто ми стикаємося з ситуаціями, коли не було своєчасно проведене лікування пришийкового карієсу, та обсяг ураження пришийкової зони сягає більш 30% коронкової частини зуба. Як правило, каріозна порожнина такого обсягу може поширюватися вже і на бічні поверхні зуба, тим самим ставлячи під загрозу зараження карієсом сусідні зуби. У таких ситуаціях немає можливості якісно та естетично красиво відновити зуб за допомогою звичайної композитної реставрації. Для відновлення таких зубів ми використовуємо керамічні реставрації - вініри. Дана конструкція дозволяє нам за 2 візитуи відновити уражений карієсом зуб, повернути його первісну міцність та зовнішній вигляд, а також запобігти можливому каріозному рецидиву в даній ділянці.

Пришийковий карієс - симптоми, причини, лікування. Автор: Володимир Клева 3

У виняткових випадках пришийковий каріозний процес має дуже глибокий та агресивний характер. За такого перебігу в зубі може початися запалення в пульпі (пульпіт), в такому випадку необхідно зайнятися лікуванням кореневих каналів. Для відновлення такого зуба після лікування каналів, виготовляється керамічна реставрація, оскільки тільки ця конструкція дозволяє коректно відновити форму та функцію зуба.


Профілактика 


У сучасному світі щоденна турбота про власне здоров'я виходить на перше місце. Запобігти появі захворювань в порожнині рота можна слідуючи простим рекомендаціям: • щоденний якісний догляд за порожниною рота - чищення зубів вранці та ввечері, використання зубної нитки;

 • видалення залишків їжі після їди протягом дня - для цього достатньо добре прополоскати рот водою;

 • збалансований раціон - віддавайте перевагу корисним та поживним продуктам, скоротивши вживання "швидких вуглеводів", які негативно впливають на кислотність у роті. Виберіть на десерт просте яблуко, воно допомагає механічно очистити зуби та помасажувати ясна без шкоди для фігури;

 • професійна гігієна - щоб вчасно знімати зубний наліт та не пропустити розвиток карієсу, достатньо раз на півроку відвідувати гігієніста. 


Будьте здорові!
Автор: Володимир Клева, лікар-куратор клініки Porcelain Podil, ортопед

Пришийковий карієс - симптоми, причини, лікування. Автор: Володимир Клева 4

ПОСЛУГИ З
СТАТТІ

Наші лікарі працюють із передовими мікроскопами, що дозволяє їм виявити самі непомітні проблемні ділянки та максимально акуратно провести необхідне лікування.

Дізнатись більше про лікування

Сьогодні матеріали для виготовлення пломб робляться з найдрібніших часточок – нанокомпозитів. Вони дозволяють передати всі властивості натурального зуба – прозорість, міцність, індивідуальні відтінки та візерунки емалі.

Дізнатись більше про лікування

Коронка допомагає відновити сильно зруйнований зуб, повернути йому колишню форму та функцію, а згодом захистити від карієсу. Використовуються у разі реставрацій, лікування каналів і імплантації.

Дізнатись більше про лікування
Пришийковий карієс - симптоми, причини, лікування. Автор: Володимир Клева 5

Вініри — це щадна альтернатива коронкам. Їх установлюють на передню частину депульпованого або живого зуба за умови збереження достатньої площі його поверхні. Обточується тільки мінімальна частина зуба для кращого прилягання до пластинки. У середньому, товщина вінірів становить від 0,3 мм до 1,5 мм.

Дізнатись більше про лікування

Лікування каналів під мікроскопом – це точне дослідження ураженого зуба для швидкого усунення джерела болю. Ця технологія дозволяє ефективно працювати зі складними випадками та відновлювати зуб після неякісної роботи.

Дізнатись більше про лікування
Пришийковий карієс - симптоми, причини, лікування. Автор: Володимир Клева 6

Головна відмінність цього виду пломб – у матеріалі. Кераміка ідеально схожа на емаль зуба за всіма своїми властивостями. Такий вид пломб – сучасна альтернатива композитним пломбам.

Дізнатись більше про лікування