Види брекетів та їхні відмінності Автор: Андрій Дмитренко

ПОВЕРНУТЬСЯ ДО ПУБЛІКАЦІЙ

Красива усмішка, грає велику роль в нашому образі. Всі ми хочемо бути впевненими в собі і мати привабливу зовнішність. Саме на посмішку, найчастіше звертають увагу при першій зустрічі.


Але не всіх природа нагородила рівними зубами, і приблизно 80% людей потребують виправлення прикусу. А найкраще з цим справляються ортодонтичні брекет-системи. Про них і поговоримо докладніше.


Що таке брекети і як вони працюють

Брекет-система - це ортодонтична конструкція, яка призначена для корекції положення зубів і прикусу в цілому. Вона складається з декількох основних елементів, кожен з яких, має свою роль і функцію в процесі лікування.


 • замок (брекет)

 • дуга

 • лігатура (кріплення дуги до замочку)

Види брекетів та їхні відмінності Автор: Андрій Дмитренко 1


Брекет-система працює за принципом тяги. На кожен зуб приклеюють брекет, в який фіксується дуга. Дуги виготовляють зі спеціального металу, який має "пам'ять", і приймає задану форму. Поступово, дуга починає тиснути на зуб, за допомогою "пам'яті" матеріалу.
Сила тиску залежить від товщини самої дуги. Лікування завжди починають з найтонших дуг і поступово збільшують силу тиску.


 


Які проблеми вирішує лікування на брекетах


 • скупченість зубів

 • збільшені проміжки між зубами, щілини

 • зміщення і нахили зубів в наслідок проведеного видалення

 • неправильне змикання зубів і щелеп

 • аномалії прикусу

Ортодонтичне лікування на брекетах, часто є підготовчим етапом перед протезуванням, імплантацією, а також частиною естетичного лікування перед установкою вінірів.


Які бувають брекети


Незважаючи на те, що ортодонтія сама по собі молода наука, перші брекети використовували ще в кінці 19-го століття. Це були громіздкі конструкції, які мало походили на сучасні мініатюрні і непомітні брекети. Зараз, сучасна ортодонтія пропонує великий вибір систем, з різних матеріалів.


Лігатурні і безлігатурні брекети
Такі брекети розрізняють за типом кріплення основних елементів: дуги і замочка.
Лігатурні брекети передбачають використання лігатур - спеціальних фіксаторів, якими кріплять дугу до замку.


Безлігатурні або самолігуючі брекети - найбільш сучасний вид, в якому сам замочок вже містить фіксатор.


Види брекетів та їхні відмінності Автор: Андрій Дмитренко 2


Матеріал брекетів
Всього є п'ять видів: метал, кераміка, сапфір, пластик і комбіновані, які поєднують керамічні брекети для передніх зубів і метал для бічних.


Види брекетів та їхні відмінності Автор: Андрій Дмитренко 3


Така різноманітність, дає можливість вибрати брекети відповідно до своїх побажань, фінансових можливостей і способу життя.


Які брекети краще?


Кожна брекет-система має свої переваги і недоліки.Лігатурні брекети містять додаткові кріплення, які впливають на естетику, гігієну і терміни лікування. Але при цьому, вони надійні, та коштують менше.


Безлігатурні брекети, по праву вважаються найбільш сучасними і технологічними. За рахунок вбудованого кріплення, тертя між дугою і брекетом мінімальне, що позитивно впливає на термін лікування. Самолігуючі брекети виглядають більш акуратно і за ними легше доглядати, в плані щоденної гігієни.
Ортодонти все частіше віддають перевагу і рекомендують саме безлігатурні брекети.


Що ж стосується матеріалу брекетів, слід враховувати їх зовнішній вигляд. Керамічні та сапфірові брекети, виглядають найбільш непомітно і красиво. Металеві, не дивлячись на свій зовнішній вигляд, прекрасно справляються зі своїм завданням. Мало хто при виборі брекетів усвідомлює, що повне звикання до них і нового зовнішнього вигляду, відбувається всього за тиждень-два, і потім вони стають звичними і рідними.


Протипоказання


У будь-якого лікування є протипоказання, і виправлення прикусу брекетами не виняток.


Відносні протипоказання цілком можна усунути перед установкою брекетів:


 • карієс і його ускладнення

 • захворювання ясен, такі як пародонтит, пародонтоз I - II ступеня

 • погана гігієна порожнини рота

Види брекетів та їхні відмінності Автор: Андрій Дмитренко 4


Абсолютними протипоказаннями, є серйозні захворювання:


 • онкологія

 • захворювання крові

 • патології кісткової тканини

 • захворювання імунної системи

 • пародонтит, пародонтоз III - IV ступеня

Чи можна виправити посмішку без брекетів?


Прогрес не стоїть на місці, і крім брекетів, є ще кілька варіантів виправлення прикусу і естетики усмішки.


Види брекетів та їхні відмінності Автор: Андрій Дмитренко 5


Елайнери - найпопулярніший метод вирівнювання зубів, після брекетів. Секрет їхнього успіху простий - вони абсолютно непомітні. Це знімні, прозорі капи з пластика. Одна каппа змінює положення зуба, приблизно на 0,5 мм. Тому, для корекції прикусу, використовується серія кап для кожної щелепи.До мінусів елайнерів, можна віднести дуже обмежені показання до застосування, і їх досить високу вартість, в порівнянні з брекетами.


Ультратонкі керамічні вініри - не можна вважати це альтернативою брекетів, але у випадках невеликої корекції положення зубів, проміжків між ними - це відмінний варіант.
Вініри не виправлять скелетні патології, але можуть також змінити висоту прикусу, коли це необхідно, за умови тотального протезування.


Який би метод виправлення прикусу ви не обрали, пам'ятайте, що 80% успіху лікування завжди залежать від лікаря і дотримання вами його рекомендацій. У Порцелян, за красу усмішки відповідає команда з п'яти досвідчених лікарів-ортодонтів, які підберуть метод, для виправлення будь-якої ситуації.


 

ПОСЛУГИ З
СТАТТІ

Неправильний прикус є проблемою не тільки естетики усмішки та обличчя, але і функціональною, що призводить до серйозних наслідків для всього організму.

 

Цікаво: 80% людей потребують ортодонтичного лікування.

 

У дорослих пацієнтів та дітей з 12-річного віку, для корекції застосовується брекет-система, яка виправляє наступні проблеми:

 • - зубощелепні аномалії
 • - скупченість зубного ряду
 • - неправильне змикання щелеп
 • - зміщення зубів після видалення або при прорізуванні зубів мудрості
 • - дисфункція щелепного суглоба
 • - наслідки неправильного протезування зубів

 

Ортодонтичне лікування, нерідко готує "фундамент" для подальшої роботи хірурга-імплантолога та стоматолога-ортопеда.

 

Види брекет-систем

 Термін корекції прикусу від 1 року і до 3-х. Тому слід ретельно підійти до вибору апаратів.

 

Системи бувають:

 

Зовнішні та внутрішні (вестибулярні і лінгвальні)
Розрізняються за місцем кріплення. Класичні брекети кріпляться на зовнішню, передню сторону зубів.

Лінгвальні - на внутрішню сторону зубного ряду. Така новинка відразу знайшла прихильників, які хотіли б приховати вирівнювання зубів від оточення. Однак, невидимі брекети мають обмежені показання до установки, високу ціну, і ряд незручностей пов'язаних з їх носінням. Наприклад, дефект мови і підвищене слиновиділення в період звикання.

 

Лігатурні і самолігуючі

 Різниця цих апаратів полягає в методі кріплення дуги до замочку. Для цього застосовують спеціальні еластичні лігатури.

У самолігуючих брекетах (не плутати з саморегульованими), конструкція замку вже містить в собі кріплення. Таким чином, самолігуючі апарати відразу стали оптимальним варіантом поєднання естетики і ефективності лікування.

 

Види брекетів та їхні відмінності Автор: Андрій Дмитренко 6

 

Матеріал

 

Сучасна ортодонтія пропонує широкий вибір матеріалів, з яких виготовлені замки. Це дозволяє вибрати брекети на будь-який смак і гаманець. Системи бувають:

 1. Металеві - класика, перевірена часом. Надійні і міцні замочки поступаються в плані естетики, натомість вони по кишені більшості пацієнтів.

2. Керамічні - виготовлені зі спеціальної кераміки, колір якої максимально наближений до кольору зубів. За рахунок цього, керамічні брекети майже непомітні на зубах.

3. Сапфірові - вважаються найбільш естетичними. Прозорий штучний сапфір має лише один недолік - крихкість. Крім цього, сапфірові брекети часто дорожче за керамічні.

4. Пластикові - бюджетний варіант для естетів. З мінусів - крихкість, забарвлення їжею. Виробники досі працюють над поліпшенням їх властивостей.

5. Комбіновані - поєднують в собі два матеріали: кераміку і метал. У зоні посмішки встановлюють керамічні замки, а на бічних зубах - металеві. Таким чином, досягається компроміс між красою і надійністю.

 

Плюси і мінуси брекет-систем

 

Брекети

Міцність

Естетика

Ціна

Надійність

Строк лікування

Металеві

++

--

++

++

++

Керамічні

+-

++

+-

+-

++

Лінгвальні

+-

++

--

+-

--

Самолігуючі

++

++

+-

++

++

Пластикові

--

+-

++

--

--

Комбіновані

+-

++

++

+-

+-

Сапфірові

--

++

--

--

++

 

Як відбувається фіксація брекетів

 Постановка брекетів викликає ряд питань у майбутніх "брекетоносців" - чи буде боляче, яка тривалість, що можна їсти, як чистити зуби та інші.

Процедура фіксації на одній щелепі займає від 1 до 1,5 годин, і є кропітким процесом. Ортодонт повинен розмістити брекет на зубі в особливе положення, тільки тоді вся система буде працювати правильно.

 

"Кожен брекет в конструкції визначений для певного зуба. Це пов'язано з анатомією зубів і їх положенням в щелепі".

 

Перед встановленням системи, важливо пролікувати карієс і його ускладнення, а також зняти зубний наліт у гігієніста.

Дізнатись більше про лікування

Найпоширеніший ортодонтичний метод виправлення прикусу й інших порушень зубного ряду — це брекети. Однак підходять вони не всім і завдають певні незручності пацієнтам. Це підштовхнуло розвиток нових технологій в ортодонтії. Альтернативою незнімним брекет-системам стало використання кап (елайнерів).

 

Капа для зубів — це знімна конструкція, яка використовується для поступового й послідовного переміщення зубів із метою вирівнювання. Їхнє основне призначення — формування прикусу, максимально близького до фізіологічного. Це важливо, тому що будь-які порушення, пов’язані з положенням верхнього й нижнього зубних рядів відносно один одного, можуть стати причиною підвищеного стирання, зменшення їхнього терміну служби, небажаних змін овалу обличчя, головного болю та інших патологічних явищ.

 

Капи виготовляють індивідуально зі спеціального прозорого матеріалу за зліпками або сканами зубів пацієнта. Вони дуже тонкі, щільно прилягають до зубних рядів, спричинюють менший дискомфорт, ніж брекети, під час використання та догляду.

 

Капи для вирівнювання зубів зазвичай рекомендуються підліткам із 14 років, але іноді таке лікування можуть призначати й раніше — з 12 років. Їх слід носити 20–22 години на добу, а зміни можна помітити вже через 1–2 місяці.

 

Показання до застосування кап:

 1. Треми (відсутність контакту між бічними поверхнями зубів) і діастеми (проміжок понад 1,5 мм між передніми зубами). Такі дефекти можуть не турбувати пацієнта, тому він не завжди звертається за допомогою.  Однак вони сприяють розхитуванню зубів, нерівномірному навантаженню, підвищують ризик розвитку карієсу, захворювань ясен і подальшого порушення прикусу, тому потребують виправлення. Рішення про необхідність корекції приймає лікар.
 2.  
 3. Різні повороти або скручуваність передньої групи зубів. Найчастіше виникають через те, що для правильного положення зубам бракує місця. Тоді капи сприяють тому, щоб зуби змістилися в правильному положенні.
 4.  
 5. Помірна інтрузія передніх зубів. Це явище занурення зуба в лунку, яке ще називають вбитим вивихом. Причиною може бути падіння або удар по різцевій частини зуба.
 6.  
 7. Перехресний прикус невеликого ступеня. Патологія може бути пов’язана як із вродженими, так і набутими причинами, включно з карієсом, важким періодонтитом, порушеннями прорізування зубів. Водночас нижній і верхній зубні ряди перехрещуються. Виявляється асиметрією обличчя, постійним прикушуванням слизової, схильністю до стирання зубів.
 8.  
 9. Продовження лікування за допомогою брекет-систем. Виробники постійно вдосконалюють системи елайнерів, але важкі порушення прикусу, скручуваність зубів, переміщення або інтрузії понад 2 мм вимагають складнішого тривалого лікування. Зазвичай його починають з установлення брекетів. Капи в цьому разі використовуються на фінальному етапі.

 

Є й певні протипоказання для використання елайнерів. Серед них важкі хвороби внутрішніх органів і нервової системи, психічні розлади, гостра стадія пародонтозу та інших захворювань порожнини рота, аномалії розвитку щелеп, зуби, що не прорізалися.

 

Елайнери застосовуються в тих випадках, коли брекети не показані, наприклад за потреби перемістити лише 1–2 зуби або за їх надмірної рухливості, коли брекети завдають занадто великого тиску.

Дізнатись більше про лікування

Обирайте з 5 видів брекет-систем: металеві, пластмасові, керамічні, самолігуючі та комбіновані (передні зуби – кераміка, бічні – метал). Система складається із замків (брекетів), які крі

Дізнатись більше про лікування
Види брекетів та їхні відмінності Автор: Андрій Дмитренко 7

Мета діагностики – підготувати правильний план лікування. Для цього потрібно визначити, як розташовані кістки, працюють м’язи обличчя, та що можна поліпшити в усмішці клієнта.

Дізнатись більше про лікування