22 вересня 2020
Зубний біль - це завжди великий дискомфорт. Застати він може де і коли завгодно. Особливо неприємний біль в зубах в нічний час, коли не можна оперативно звернутися до лікаря. У цій статті, я хочу поділиться з вами інформацією про те, чому виникає зубний біль і як безпечно усунути його до візиту до стоматолога.
Чому може боліти зуб
Найбільш часті причини зубного болю:
Карієс
На початковій стадії розвитку карієсу, біль може бути незначним, та виявлятися реакцією на прийом холодної, гарячої, кислої або солодкої їжі та напоїв. При глибокому карієсі, з'являється гострий зубний біль. При несвоєчасному зверненні до стоматолога розвиваються такі ускладнення карієсу, як пульпіт та періодонтит.
Пульпіт
Запалення пульпи зуба (внутрішнього судинно-нервового пучка), внаслідок її інфікування. Крім карієсу, причиною може бути травма, скол коронкової частини зуба, глибокі тріщини емалі зуба. Пульпіт супроводжується сильним, специфічним, стріляючим болем, який виникає частіше вночі. Гострий процес дасть про себе знати, віддаючи болем в скроню або вухо. Больова реакція на холодне, гаряче і солодке, вже більш тривала, ніж при карієсі. Коли пульпіт переходить в хронічну форму - біль стає ниючий.
Періодонтит
Це інфекційно-запальне ураження зв'язкового апарату зуба (періодонта), яке виникає при несвоєчасному лікуванні пульпіту. Періодонтит також може протікати в гострій або хронічній формі. Гостра форма відрізняється пульсуючим болем, який посилюється при накушуванні на зуб, з'являється набряк навколишніх м'яких тканин. А ось хронічний перебіг періодонтиту може протікати безсимптомно.
Абсцес кореня зуба або флюс
Утворюється при несвоєчасному лікуванні періодонтиту. Біль в зубі в цьому випадку досить гострий, пульсуючий. Присутня сильна припухлість в ротовій порожнині, в особливо серйозних випадках може бути набряк всієї щоки.
Механічні ушкодження
Травма зуба, скол емалі, пошкодження коронкової частини зуба - все це неминуче призведе до болючих відчуттів. Якщо пошкоджується емаль, але нерв залишається недоторканим, то відразу біль може і не виникнути, але якщо вчасно не звернутися до лікаря, може початися запальний процес пульпи.
Пародонтит
Запалення тканин пародонту і внаслідок - оголення шийок зубів, так само завдає пацієнтам дискомфорт і хворобливі відчуття та вимагає кваліфікованого лікування.
Що можна зробити, якщо болить зуб?
Найбільш правильним рішенням буде відразу записатися на прийом до лікаря-стоматолога. Але в реальному житті, з ряду причин, так виходить не завжди, тому розглянемо варіанти безпечної самодопомоги.
При сильному зубному болі, до візиту до стоматолога можна допомогти собі прийняттям анальгетиків і нестероїдних протизапальних засобів. Найбільш ефективними вважаються препарати, в складі яких міститься кетопрофен. Такі ліки можуть прибрати зубний біль до 6 годин та одночасно знімають запалення. Анальгін і парацетамол можуть допомогти лише при незначному зубному болі. Краще проконсультуватися з вашим стоматологом, перш, ніж займатися самолікуванням.
При прийомі лікарських засобів варто уважно ознайомитися з інструкцією та протипоказаннями. Вагітним, маленьким дітям та людям похилого віку, краще приймати тільки ті препарати, які порекомендував лікар. Також варто пам'ятати про можливі алергічні реакції.
Народні засоби від зубного болю
Методи народного самолікування, яких в інтернеті можна зустріти величезну кількість, в більшості випадків не приносять користі або, що ще гірше, шкідливі. Якщо ж ви вирішили від безвиході все ж таки скористатися ними, краще виберіть ті, які вам точно не зашкодять.
- Лід допомагає позбутися від зубного болю на короткий час. Приклавши його на хворий зуб, ви отримаєте ефект, який можна порівняти з дією місцевого анестетика;
- Полоскання рота розчином соди. Так звані содові ванночки, допомагають зняти зубний біль і запалення. Додатково, в содовий розчин можна додати сіль;
- Протизапальні полоскання на основі відварів трав: шавлії, ромашки, календули, кори дуба і тд. Варто пам'ятати, що полоскання не повинно бути гарячим, щоб не збільшити приплив крові до хворого зуба і не погіршити ситуацію;
- Масляні аплікації, які надають антибактеріальний ефект, на основі гвоздики, прополісу, чайного дерева, евкаліпта або смереки;
- У методах альтернативної медицини, ефект може надати точковий масаж. Впливайте на точки біля основи мочки вуха з протилежної хворому зубу сторони, або в поглибленні між нижньою щелепою і вилицею.
Варто розуміти, що жоден народний засіб або анальгетик не усуне причину болю, вони лише короткочасно знімають або полегшують больовий синдром.
Що не можна робити при зубному болі?
Є кілька важливих правил, яких варто дотримуватися:
- не можна гріти ні сам зуб, ані щоку;
- прикладати грілки, компреси;
- призначати собі самостійно прийом антибіотиків;
- робити полоскання або ванночки з гарячою водою;
- не можна прикладати до зуба та ясен таблетки анальгіну або аспірину.
Сильний зубний біль свідчить про наявність запального або інфекційного процесу. Використовуючи різноманітні методи прогрівання, ви стимулюєте приплив крові до патологічної зони. Можливо спочатку вам здасться, що стало легше, але через час біль посилиться ще більше і замість одного хворого зуба можна отримати ускладнення на весь зубний ряд.
При сильному зубному болі краще не приймати горизонтальне положення (не лежати), так як це підсилює приплив крові до хворого зуба. Навколо нервових закінчень, створюється підвищений тиск і сильний зубний біль стає ще більш нестерпним. Краще прийняти положення сидячи або напівлежачи.
Дуже важливо розуміти, що будь-які засоби боротьби із зубним болем - це крайня термінова міра в зв'язку з відсутністю відвідування лікаря. Ефективність множинних методів народної медицини (прикладання часнику, сала, буряка) науково не доведена, тому не рекомендую займатися самолікуванням і призначати самим собі якісь медичні препарати.
Обов'язково відвідайте лікаря стоматолога, інакше це може призвести до серйозних ускладнень. Не варто займатися постійним зняттям болю в надії, що все само пройде і саме по собі вилікується. Лікарські препарати можуть прибрати симптоми, але не вилікувати причину.
Автор:
ПОСЛУГИ З
СТАТТІ
Мета нашої першої зустрічі – зрозуміти, чого ви хочете, який вид лікування є необхідним і скільки це буде коштувати.
Лікування каналів під мікроскопом – це точне дослідження ураженого зуба для швидкого усунення джерела болю. Ця технологія дозволяє ефективно працювати зі складними випадками та відновлювати зуб після неякісної роботи.
НЕ ЗАБУДЬТЕ ПІДПИСАТИСЬ НА НАШУ РОЗСИЛКУ