Чому дитина скрипить зубами?

044 593-77-87
Графік роботи
 • ПН-ПТ: 9:00-17:00
 • СБ: 10:00-16:00
 • НД: вихідний

Чому дитина скрипить зубами? Автор: Вікторія Фурман

ПОВЕРНУТЬСЯ ДО ПУБЛІКАЦІЙ

Скрегіт зубами або бруксизм - знайоме явище для бізнесменів, топ-менеджерів та всіх, хто схильний до перевтоми та стресів на роботі. Але чи знали ви, що бруксизм у дітей зустрічається не менш часто? І якщо раніше причини скрипу зубами вночі та вдень у дітей пояснювали наявністю гельмінтів (що не має наукового підтвердження), то сьогодні медицина знає набагато більше про це явище. Детальніше - у статті ортодонта Porcelain Вікторії Фурман.


Що таке бруксизм


Неконтрольований спазм м'язів жувального апарату носить назву бруксизм. Спазм відбувається через перенапруження центральної нервової системи та виражається організмом у вигляді тертя, скрипу, скреготу або сильного стиснення зубів.


У дітей зустрічається, як правило в нічний час та в дошкільному віці. Однак, сучасний ритм життя накладає свій відбиток, бруксувати можуть і школярі. А це вже набагато небезпечніше, адже відобразиться на постійних зубах дитини.


Симптоми бруксизму у дитини • стирання зубів

 • дратівливість, примхливість, плаксивість дитини

 • неспокійний й тривожний сон, дитина сильно скрипить зубами

 • швидка стомлюваність, пригніченість

 • головні болі

 • скарги дитини на біль в шиї, спині

 • поганий апетит, відмова від твердих продуктів (яблук, горіхів, м'яса)


Чому дитина скрипить зубами? Автор: Вікторія Фурман 1


Причини, за якими дитина скрипить зубами уві сні


Стрес


Стрес або нервове потрясіння вважається основною причиною бруксизму. Часто, першим потрясінням може виступити ранній (до 1 року) перехід на штучне вигодовування, або будь-які зміни звичного укладу: тривала розлука з мамою або татом, новае ліжечко, переляк або сварка батьків. У малюків 2-3-х річного віку, потрясіннями можуть виступати і цілком позитивні події - свята, візит родичів, активні ігри з іншими дітьми, відвідування садка, перегляд мультиків або фільмів перед сном.
Всі пережиті події та накопичені за день переживання, знаходять вихід уві сні, коли малюк неконтрольовано починає скрипіти зубами.


Аномалії прикусу


Другий найбільш частий фактор, який є причиною зубного скреготу і у дітей, і у дорослих - порушення прикусу. У дітей, як правило, спрацьовує спадковість будови щелеп або наявність певних шкідливих звичок, таких як смоктання пальця, пустушки після 1,5 років. Коли прикус формується неправильно, це впливає на розподіл навантаження на зуби та м'язи щелеп. Як наслідок - дитина починає стискати зуби або скреготати уві сні.


Прорізування зубів


Процес появи молочних зубів часто супроводжується капризами, свербіжем, температурою та іншим дискомфортом. Коли дитина скрипить зубами вдень, вона таким способом звикає до нових відчуттів у роті, чеше ясна або навіть грає, щоб домогтися характерного звуку. Це не несе серйозної загрози і часто швидко проходить, у міру прорізування зубів. Але, якщо батьки бачать, що забава стала звичкою, слід м'яко переключити увагу дитини на щось інше.


Порушення сну


Поганий сон може бути причиною скрипіння зубами уві сні у дітей. Фахівці вважають, що це порушення, на ряду з нетриманням або сомнамбулізмом. У будь-якому випадку, здоровий сон малюка повинен бути міцним і спокійним. 


ЛОР захворювання


Збільшення аденоїдів, риніт, алергія, синусит, закладений ніс - все це може провокувати скрегіт. Батькам слід звертати увагу на такі моменти, як: постійно відкритий рот, скоринки в носі, на губах або очах.


Чому дитина скрипить зубами? Автор: Вікторія Фурман 2


Що робити, якщо дитина скрипить зубами? • Як лікар-ортодонт, я прошу батьків звертати увагу на перші дзвіночки порушення прикусу та контролювати їх - тривале смоктання пальця або соски, постійно відкритий рот, підкладання кулачка під голову під час сну. Ці нешкідливі, на перший погляд, звички, впливають на правильне формування щелеп та прикусу.

 • Важливий правильний режим дня, коли дитина прокидається, їсть та лягає спати в той самий час. За 2 години до відбою, намагайтеся не грати та не дивитися мультики. Краще віддайте перевагу книзі або спокійнію, розслаблюючій музиці.

 • Підтримуйте вдома здоровий мікроклімат та довірчі відносини. Говоріть з дитиною, запитуйте про її настрії та переживання.

 • Не відкладайте планові візити до дитячого стоматолога та ортодонта. Своєчасне звернення допоможе виявити проблеми на ранній стадії, та при необхідності, звернутися за допомогою до невролога або психолога. 


Лікування бруксизму 


Мета лікування бруксизму - полегшити симптоми, усунути його наслідки, а також захистити зуби від ушкоджень. Тому, медичні втручання є симптоматичними, а методи лікування випливають з причин виникнення бруксизма, про які ми говорили раніше. 1. Якщо причина неправильний прикус - необхідна консультація ортодонта з подальшою ортодонтичною корекцією прикусу. Для корекції раннього змінного прикусу, ми використовуємо сучасні незнімні пластинки, до яких швидко адаптуються діти.

 2. При нічному бруксизмі, викликаному стресами або емоційними навантаженнями можна виготовити жорстку захисну пластмасову капу. Важливо виявити можливі джерела стресу в житті дитини. Рекомендуються різні методи, які допомагають зменшити стрес та сприяють розслабленню. В першу чергу, слід спробувати немедикаментозні методи релаксації - м'язову релаксацію, медитацію, музичну терапію, фізичні вправи та ін. Можлива консультація психолога.

 3. У деяких випадках, бруксизм викликаний проблемами з утрудненим диханням, в першу чергу, під час сну. Дитині може знадобиться консультація отоларинголога та лікування проблем, що ускладнюють дихання, наприклад, видалення аденоїдів.


Чому дитина скрипить зубами? Автор: Вікторія Фурман 3


Профілактика  • Давати дітям їжу, яку потрібно більше гризти - овочі, фрукти (морква, тверде яблуко) сухофрукти, сухарики. Це сприяє правильному навантаженню щелеп та жувальних м'язів;

 • Більше пити води. Є теорія, що зневоднення теж може викликати скрегіт зубами, по аналогії з судомами;

 • Виключити жуйки, м'які довгограючі цукерки;  

 • Не використовувати м'які ортодонтичні капи (або силіконові трейнери), які ще більше стимулюють та навантажують жувальні м'язи.


Бажаю малюкам здорових посмішок!
ВАМ ТАКОЖ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:
Перший візит дитини до стоматолога - 12 порад батькам
Як виправити неправильний прикус у дітей?
Біль і страх в минулому: лікування зубів дітям з газом "Севоран"


Автор:

Чому дитина скрипить зубами? Автор: Вікторія Фурман 4 Фурман Вікторія Сергіївна
ортодонтія.

ПОСЛУГИ З
СТАТТІ

У батьків є один вибір: корекція знімними апаратами (пластинки) в віці від 6 до 10 років, або тривале лікування брекетами в старшому віці.

Дізнатись більше про лікування
Чому дитина скрипить зубами? Автор: Вікторія Фурман 5

Мета діагностики – підготувати правильний план лікування. Для цього потрібно визначити, як розташовані кістки, працюють м’язи обличчя, та що можна поліпшити в усмішці клієнта.

Дізнатись більше про лікування